IMF diye bir gündemimiz yok.

Türkiye’nin uluslararası para fonu’ndan IMF kredi isteyeceği iddialarını değerlendiren cumhurbaşkanlığı sözcüsü ibrahim kalın,”IMF diye bir gündemimiz yok” Bu küresel krizden hep birlikte çıkacağız.” dedi.
Kalın, yeni bir sokağa çıkma yasağı ilanı içinse,”Gerekli tedbirler mutlaka alınacak, bunlar zamanlı şekilde açıklanacak.” açıklamasını yaptı.
Cumhurbaşkanlığı sözcüsü ibrahim kalın, “Türkiye salgın nedeniyle yeniden IMF’nin kapısını çalacak.” yönündeki iddialara açıklık getirdi.
CNN türk’te hakan çelik’in sorularını yanıtlayan kalın,”Türkiye’nin IMF ile yeni bir anlaşma yeni hep birlikte çıkacağız.” ifadelerini kullandı.
Kalın,”Bu süreç sona erdiğinde ekonomik olarak bu noktadan çok hızlı çıkacağımızı düşünüyorum. Yeni bir dünya mutlaka kurulacak. Aksi halde bir sonraki afet karşısında vereceğimiz cevap çok daha yıkıcı olabilir. Türkiye sağlam bir alt yapıya sahip olduğu için bu süreci iyi yönetti.” dedi.
IMF avrupa direktörü poul thomsen de geçen ay, “Türkiye ve rusya yardım isteyen ülkeler arasında değil” açıklamasında bulunmuştu.
“Gerekli tedbirler mutlaka alınacak.”
Öte yandan ibrahim kalın, sokağa çıkma yasağına da değindi. Kalın,”bilim kurulu’nun tavsiyeleri çerçevesinde buna ihtiyaç olduğu zaman yapalım dedik. Bununla ilgili kararlar olayın seyrine göre şekillenecek. Cuma günü kargaşa oldu. Gerekli tedbirler mutlaka alınacak, bunlar zamanlı şekilde açıklanacak. dedi.
Kalın, “Cumhurbaşkanımız tavsiye edilen tedbirlere titizlikle uyuyor. Sıkı bir şekilde uyguluyor.
Devlet işleyişinde aksaklık olmaması için bütün tedbirler alındı ve altyapı kuruldu. Önemli toplantılar video konferans ile yapılıyor. Cumhurbaşkanımız tedbirlerin uygulanması konusunda çok titiz ve hassas davranıyor” diye konuştu.
Kalın, “salgın ne zaman biter.” sorusuna ise şu yanıtı verdi. “sürecin ne zaman biteceği alınan tedbirlerin ne kadar başarıyla uygulandığına bağlı. Bir küçük kaçak ikinci bir dalgayı tetikleyebiliyor. Kesin olarak bu tairhte biter diye bir öngörüde bulunmak gerçekten çok zor. Sağlık altyapımız virüse karşı çok güçlü.”