İmalatçı, esnaf ve Sanatkara Sıfır faizli kredi başvuruları.

Faizi küçük ve orta ölçekli sanayi geliştirme ve destekleme idaresi başkanlığı KOSGEB tarafından karşılanacak olan sıfır faizli kredi için başvurular bugün başlıyor. Bu krediden sadece imalatçı, esnaf ve sanatkarlar yararlanabilecek. İşletmelerin, çalışan sayısına göre kullanabileceği azami kredi miktarı değişiyor. Buna göre ekim sonu itibariyle çalışan sayısı 1-9 arasında olan imalatçı esnaf, sanatkar ile mikro ölçekli KOBİ’ye 25 bin TL kredi imkanı sunulacak. imalatçı kadın esnaf ve sanatkar için kredi üst limiti ise 30 bin TL olacak. Çalışan sayısı 10 ila 250 arasında değişen KOBİ’ler ise 100 bin TL’ye kadar kredi kullanabilecek.
Sıfır faizli kredinin faizinin tamamını KOSGEB karşılayacak. Kredilerde ilk 3 ayı ödemesiz olmak üzere, 12 aylık vade uygulanacak. Yaklaşık 10 bin esnaf ve sanatkara kullandırılacak kredinin toplam tutarı 350 milyon TL
Sıfır faizli kredi kullanmak isteyen İmalatçı esnaf ve sanatkarın, bugünden itibaren Vakıfbank, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası, Şekerbank, TEB ve Fortisbank şubelerine başvurmaları gerekiyor.
Başvurular, KOSGEB ile bankalarca belirlenecek kriterlere göre ve başvuru sırasıyla değerlendirmeye alınacak. Teminat sıkıntısı yaşayabilecek olan işletmeler, Kredi Garanti Fonu’na KGF başvurarak yüzde 1 komisyon oranıyla destek alabilecek. Sağlanacak kredinin yüzde 20’şerlik iki kısmı doğu ve güneydoğu anadolu bölgesi ile kalkınmada öncelikli yörelere toplam 140 milyon TL’si kullandırılacak. Kalan yüzde 60’lık kısım ise normal ve gelişmiş yörelere toplam 210 milyon TL ayrıldı.