İkinci el konutları ve indirimleri.

İkinci el konutlarda indirim neden sadece yüzde 10.
Konut sahipleri böyle bir ortamda evini ya acil ihtiyaç nedeniyle ya da eline geçen bir fırsatı değerlendirerek daha iyi bir ev sahibi olmak için satar. Maalesef serbest piyasa ekonomisinde mevcut şartlar altında alıcılar, bu iki nedeni de daha fazla indirim yakalamak için zorlamak isteyecektir. Acil ihtiyaç dışında konutlarını satmak isteyenlerin bu konuda rasyonel olarak gidebilecekleri azami oran %10’dur. 10’u aşan her oran konut sahibinin diğer tarafta yakalamış olduğu %30 fırsatı bir avantaj olmaktan çıkardığı için, daha fazla indirime gitmektense evi satmaktan vazgeçecektir.
Ne zaman gayrimenkul alsak ?
Geçtiğimiz haftalarda zincirlerini kıran tüm kurlar TL’ye karşı ciddi oranlarda değer kazandı.
Bu durum hiç marj bırakmadan veya çok az marj bırakarak isviçre frangı, euro veya dolar bazlı mortgage kredisi alan tüketicileri olumsuz etkileyecek. Mortgage geri ödemelerinde yabancı para ile borçlanan tüketiciler arasında geri ödemede zorluk yaşayacakların, hatta muacceliyete düşenlerin sayısında artış olabilir. Muacceliyetin gerçekleşmesi durumunda, evi teminat olarak alan bankalar ya evi satarak parasını kurtarmayı deneyecek ya da bu durumdaki müşterilerinin kredilerini yeniden yapılandırıcaklar. Gönlümüz bankaların ve diğer kurumların tercihlerini tıpkı gelişmiş ekonomilerin yaptıkları gibi ikinci seçenekten yana kullanmaları. Ancak bunun gerçekleşmesi durumunda satılmayı bekleyen gayrimenkul stoğu daha da artacağından düşen talep karşısında fiyatlar daha da gerileyebilir.
Bu günler, istediği gayrimenkullu alırken krediye asgari miktarda ihtiyaç duyacak kişilerin gayrimenkul almak isteyecekleri günler. Yani yatırım amaçlı değil de yaşamak amaçlı ev arayanların, gayrimenkul bedelinin yüzde 80-85’i kadar birikime sahip olanların ev almaları daha mantıklı.
Mortgage kredisi ihtiyacı çok az olan veya hiç olmayan, ancak illada yatırım amaçlı ev almak isteyenler varsa, bu yatırımdan bir beş sene geri dönüş beklemiyorlarsa beğendikleri evi gidip pazarlık yapıp alabilirler. Ama dikkat, gayrimenkul fiyatları fiyatları daha tam dibi bulmamış olabilir.
Bu noktada alınan bir evin fiyatlarının daha da gerilemesi durumunda, kaybı kurtarıp bir getiri sağlayacak fiyata gelmesi daha uzun yıllar gerektirebilir. Karar yine size ait ve verilmiş karar her zaman doğru karardır, yeterki nedenleriniz konusunda kendinizden emin olun ve önleminizi almış olun.