İhtiyaç ve konut kredilerinde faiz artışı.

Merkez bankası’nın yükselen dolar ve enflasyona karşı perşembe günü gecelik borç verme faizini yüzde 9’dan 12.5’e, borçlanma imkanı faiz oranını da yüzde 8’den 12’ye çıkararak “örtülü faiz artırımı’na gitmesi tüketici kredilerini de etkileyecek.
TCMB’nin hamlesinin ardından bono faizleri de yükselirken, habertürk’ün haberine göre fonlama maliyetleri yükselen bankalar yarın tüketici kredileri faizlerinde artışa gidiyor. Faiz artışının en yüksek yaşanacağı segment olan konut kredilerinde aylık faiz oranlarının ortalama 10-15 baz puan artması bekleniyor. Bankalar yarın yapacakları yönetim toplantılarının ardından yeni faiz oranlarını duyuracaklar. Böylece şu anda ortalama yüzde 1.05 seviyelerinde olan aylık konut kredisi faiz oranları, yarından itibaren yüzde 1.20 seviyelerine yükselecek.
Mevduat faizi bir puan artacak
Şu an 5 yıl vadeli 100 bin TL konut kredisi kullanan bir tüketicinin yüzde 1.05 faizle 2 bin 254 TL olan faiz tutarı, yüzde 1.20 faizle 2 bin 360 TL’ye çıkacak. Bir başka ifade ile vatandaş kredi için aylık 106 TL daha fazla taksit ödeyecek. Böylece 100 bin liralık kredinin toplamında ise vatandaşın maliyeti, masraflar hariç yaklaşık 6 bin lira artarak 135 bin TL’den 141 bin TL’ye çıkacak. Bankacılar, Merkez bankası’nın faiz artırımı ve bono faizlerindeki artışın ardından mevduat faizlerinin de 1 puan civarında artacağını belirtiyor.