İhtiyaç kredisi hesaplamak nereden ve nasıl hesaplanır.

Kredi tipi neden önemlidir? hangisi tercih edilmelidir?

Bir diğer önemli husus da kullanılacak kredi tipidir. Kredi türüne karar vermek için ihtiyacınızın ne olduğunu belirlemek önemlidir. Örneğin tatil kredisi mi? İhtiyaç Kredisi mi? Konut Kredisi mi? Eğitim Kredisi mi? Sağlık kredisi mi ihtiyacınıza daha uygundur? Bu konudaki belirleyici bilgiyi de bankaların kredi kampanyalarının bulunduğu internet sayfalarından ve bilgi merkezlerinden edinebilirsiniz.

Kredi hesaplama nasıl yapılır?

Kredi hesaplaması yapılırken şu noktalara dikkat edilmesi gerekir.

Faiz oranı, kredi hesaplamalarının en temel unsurlarından biridir. Kredi kullanacak kişiler tercih edecekleri bankayı genellikle faiz oranına göre tercih eder. Kredi hesaplama işleminde faiz oranı, aylık taksitleri ve toplam geri ödeme rakamını doğrudan etkiler. Fakat faiz oranı kredi hesaplamada tek başına belirleyici değildir.

Vade Zamanı

Kredi hesaplamada vade süresi de bir diğer belirleyici unsurdur. Zira vade süresi çoğu zaman kredi faiz oranını da belirler. Şayet kredinin vade süresi kısa ise faiz oranı da düşük olacaktır. Özellikle konut kredisi kullanırken faiz oranı ve vade süresi hayat önem taşıyacaktır.