İhtiyaç kredileri vade üst sınırı.

Söz konusu olan bir kredi kartı borcuysa ve herhangi bir idari veya yasal takip başlatılmadıysa, ne kadar yasal olduğu tartışılan, ancak halen faaliyetlerine devam etmekte olan kredi kartı borcu taksitlendirme firmalarından faydalanılabilirsiniz. Ancak bu şirketlerin yaptıkları, asgari ödemesinde zorlanılan kredi kartı borcunun tamamını nakit olarak kapattıktan sonra, o bakiyenin üstüne bir kar marjı koymak suretiyle yine aynı karta veya açık başka bir kartınıza, o tutar karşılığı kontür veya beyaz eşya alıyormuş gibi 12 aylık taksitli satış işlemi geçmek. Bu yöntemle borcunuz kadar kredi kartınıza taksitli olarak yansımış oluyor.
Kredi taksitlerini ödemede zorlananlar ise daha uzun vadeli ihtiyaç kredilerine başvurabilirler. Ancak özellikle ihtiyaç kredilerinde vade üst sınırının 5 sene olduğunu düşünürseniz, burada avantajlı bir ihtiyaç kredisi bulabilmeniz için mevcut kredinizin vadesinin 1 veya 2 yıl olması gibi bir şart ortaya çıkıyor.
Teoride ve pratikte kredi kartı borcundan kurtulmak veya daha hesaplı bir kredi taksitine ulaşmak için en uygun yöntem yeniden ihtiyaç kredisi kullanmaktır. Bu başvurunun onaylanması durumunda, gerekli evraklar ile sözleşmeleri imzalayıp krediyi aldıktan sonra, bu kredi tutarını kredi kartı borcunu veya bir önceki kredi bakiyesini kapatmak için kullanabilirsiniz. Tabi bunu başarmak için kredi kartı kullanmayı en azından bir müddet bırakmak ve harcamalarda önemli kısıntılara gitmek de gerekiyor.