İhracatçıyı kredi limitinde eksiye düşürdü.

Türk lirasının döviz kuru karşısında tarihi değer kayıplarını görmesi, TL’ye endeksli döviz kredisi kullanan ihracatçıların kredi limitlerinde eksiye düşmesine yol açtı. Ege ihracatçı birlikleri koordinatör başkanı jak estinazi kredi limitlerinin acilen arttırılması talebinde bulundu.
Yüksek kur nedeniyle ihracatta limit krizi yaşayan ihracatçılar, kredi limitlerinin artırılmasını istiyor. Döviz kurları 80 günde türk lirası karşısında yüzde 65-70 artış gösterince TL’ye endeksli döviz kredisi kullanan ihracatçılar kredi limitlerinde eksiye düştü.
Ege ihracatçı birlikleri döviz kurunun eylül ayında kurdaki ani yükseliş öncesindeki seviyeden hesaplanması ya da kredi limitlerinin acilen artırılması talebinde bulundu.
“Limiti aştınız” deniliyor, kredi verilmiyor.
Döviz kurlarında son aylarda yaşanan astronomik artışlar sonrasında bankaların ihracatçılarına, “kredi limitinizi aştınız” diyerek kredi vermediği bilgisini paylaşan eskinazi “Örnek vermek gerekirse 1 milyon TL kredi limiti olan bir ihracatçı eylül ayındaki döviz kurlarına göre 116 bin dolar kredi kullanabiliyordu.
Bu ihracatçımız eylül ayına kadar 75 bin dolar kredi kullandıysa 41 bin dolar limiti olduğunu düşünüp kredi başvurusunda bulunurken, bugün bankadan “kredi limitinizi aştınız kredi kullanamazsınız.” diye cevap alıyor” dedi.
Eskinazi “bu yaklaşım tek başına ihracatı durdurmaya yeterken daha da kötüsü yaşanabilir, ihracatçı firmaların ihraç ettiği ürünlerin bedelleri geldiğinde kredi limitinizi aştınız denilerek ihracatçılara ihracat gelirleri ödenmeyebilir. İhracatçılarımız iki yönlü mağdur olabilir” diye konuştu.
“Yeni yıl beklenmeden artırılmalı.”
Türk eximbnak ve diğer bankaların kredi limitlerini döviz kurundaki değişime göre bir an önce artırması talebinde bulunan eskinazi şöyle devam etti.
“Türk ekonomisinin her zamankinden daha çok dövize ihtiyacı olan bir süreçte ihracatçının finansmana erişiminin önündeki engeller kadırılmalı. İhracatçı döviz kurlarındaki aşırı dalgalanma nedeniyle öz kaynaklarında ciddi bir erime yaşadı. Bankalar da limitlerinizi aştınız diye kredi vermezse ihracatcımızın sürdürülebilirliği ortadan kalkar. Bankalar, ihracatçılara tanıdıkları kredi limitlerini yeni yılı beklemeden hemen artırmalı.”