İhracatçıya kredi müjdesi verdi.

Türkiye ihracatçılar meclisi TİM ihracatçı firmaların üretimden istihdama döviz kurlarından, yeni pazarlara kadar ocak mart ayı gerçekleşmeleri ve yılın ikinci üç ayı için beklentilerini içeren “İhracatçı eğilim anketi 2012 ilk çeyrek” sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı.
Anket sonuçlarına göre ihracatçıların yüzde 40’ının dış finansman talebi olduğunu açıklayan büyükekşi, “Buradan müjdeyi verelim, Merkez Bankası’nın 3 milyar dolar olan kredi limiti 4 milyar dolara çıkartıldı.” dedi.
Türkiye ihracatçılar meclisi TİM tarafından geçen yıl başlatılan ve firmaların üretimden istihdama döviz kurlarından ihracata kadar beklentilerini içeren anket çalışmaları devam ediyor. 2012 yılı ilk çeyreği gerçekleşmeleri ve ikinci çeyreğinden beklentileri kapsayan anket sonuçları kamuoyu ile paylaşıldı.
Anket sonuçlarını değerlendiren TİM başkanı mehmet büyükekşi geçen yılın son çeyreğinde ait verilerle, yeni yılın ilk çeyreğine ait veriler arasında çok büyük fark olmadığını söyledi. Büyükekşi, yılın ilk çeyreğinde firmaların yüzde 39,5’inin üretimini artırdığını, söylerken, yılın ikinci çeyreğinde de firmaların yüzde 45,4’ünün ihracatlarını artırmayı hedeflediklerini açıkladı. Yılın ilk çeyreğinde kullanılan hammadelerinin orjinallerine yönelik anket sorusunun cevabına göre, firmaların yüzde 67,7’sinin hammadde ihtiyacını yurtiçinden karşılandığını ifade eden büyükekşi “ithalatı ihracatçıların arttıdığına yönelik şehir efasanesi de bu sonuç ile ortadan kalktı” dedi.
Kredi müjdesi TİM başkanı mehmet büyükekşi firmaların ilk çeyrekte olduğu gibi, yılın geri kalanında da dış finansman ihtiyacı olacağını belirtti. Yılın ilk çeyreğinde firmaların yaklaşık yüzde 40’ının dış finansman kullandığını ikinci çeyreğinde de yine yaklaşık yüzde 45’inin böyle bir ihtiyacı olacağını açıklayan büyükekşi merkez bankası kredi limitlerinin artırıldığını müjdesini verdi.
“Eximbank aracılığıyla verilen kredilerin limiti 4 milyar dolara çıkartıldı.”
Büyükekşi “Merkez Bankası’nın eximbank aracılığıyla verdiği kredilerin 3 milyar dolarlık limiti vardı. Bu limit 4 milyar dolara çıkartıldı. Firmaların limitii 40 milyon dolardan 50 milyon dolara dış ticaret sermaye şirketlerinin 60 milyon dolar olan limiti de 90 milyon dolara çıkartıldı. Ayrıca taahhüt kapatma süresi de 1 yıl oldu.” dedi.