İhracatçılarımızın finansmana erişimine öncelik veriyoruz.

TCMB başkanı erkan, “dezenflasyona geçiş sürecinde cari dengeye katkı sağlayan ihracatçılarımızın finansmana erişimine öncelik veriyoruz.” dedi.
Türkiye cumhuriyet merkez bankası TCMB başkanı hafize gaye erkan, TCMB’nin reeskont kredisi için bankaların günlük limitini 1.5 milyar liradan 3 milyar liraya çıkarmasına ilişkin, “dezenflasyonun en kısa sürede tesisi için seçici kredi sıkılaştırmasıyla birlikte yol haritamızı kararlılıkla uyguluyoruz. Dezenflasyona geçiş sürecinde cari dengeye katkı sağlayan ihracatçılarımızın finansmana erişimine öncelik veriyoruz.” ifadelerini kullandı.
Türkiye ihracatçılar meclisi’nden TİM yapılan açıklamaya göre, TCMB’nin reeskont kredisi için bankaların günlük limitini 1.5 milyar liradan 3 milyar liraya çıkarması, ihracatçılar tarafından büyük bir memnuniyetle karşılandı.
Açıklamada görüşlerine yer verilen TCMB başkanı hafize gaye erkan, reeskont kredilerindeki düzenlemeye ilişkin,”dezenflasyonun en kısa sürede tesisi için seçici kredi sıkılaştırılmasıyla birlikte yol haritamızı kararlılıkla uyguluyoruz. Dezenflasyonuna geçiş sürecinde cari dengeye katkı sağlayan ihracatçılarımızın finansmana erişimine öncelik veriyoruz. İstihdam ve ihracattaki artışa önemli katkı sağlayan kobi’lerin reeskont kredilerindeki payının artmasını destekleyici uygulamalara devam edeceğiz.” Değerlendirmede bulundu.
“İhracatçımızın finansman arayışıyla zaman kaybetmek yerine daha fazla üretime ve ihracata odaklanabilecek.”
TİM başkanı mustafa gültepe de reeskont kredi limitlerinden artırılması ile önemli bir sorunun aşıldığını, artık daha çok üretime ve ihracata odaklanabileceklerini belirtti.
Gültepe, ihracatçıların uzun zamandan beri uygun koşullarda finansmana erişimde sıkıntılar yaşadığını hatırlattı. İhracatçıların finansmana erişimini önceleyen yeni ekonomi yönetiminin bu konuda önemli adımlar attığını aktaran gültepe, şunları kaydetti.