İhracata özel kredi sistemi.

Türkiye odalar ve borsalar birliği TOBB türkiye savunma sanayi meclisi başkanı yılmaz küçükseyhan savunma sanayisinde ihracatın ve uluslararası firmalarla rekabet gücün artırılması için sektöre özel “ihracat kredi sistemi” kurulmasını istedi.
Küçükseyhan TOBB türkiye savunma sanayi meclisi’nin ankara’da düzenlediği toplantıda güney asya hedef pazarlarından hindistan’a ihracat izni verilmesi ve serbest ticaret anlaşması imzalanması yönünde girişimde bulunduklarını bildirdi.
Savunam sanayisinin yeni pazarlara açılabilmesi için gerekli kredi sisteminden mahrum olduğunu belirten küçükseyhan, ihracatın ve uluslararası firmalarla rekabet gücünün artırılması için sektöre özel “ihracat kredi sistemi” kurulması gerektiğini vurguladı.
Küçükseyhan, ayrıca yerli malı tanımı ile sanayi işbirliği programı alanlarında çalışmalar yürüttüklerini “savunam sanayi planlaması ortak akıl tarafından yapılmalı”
Savunma sanayii müşteşarı ismail demir, sektör temsilcilerinin bir araya geldiği toplantıdaki konuşmasında, savunma sanayisinin diğer sektörlere beraber yürüyebilmesi ve rekabetçi yapıya şunları kaydetti:
“Kendi kendimize yetkinliğimiz ve yeterliliğimiz en önemli parametrelerden. Türk silahlı kuvvetlerinin ihtiyaçlarının yer aldığı on yıllık temin ve tedarik programı’nda yer alan modernizasyon projeleri hakkında ilgili paydaşların sürekli bilgilendirilmesi gerekiyor. İhtiyaç makamlarının 10 yıllık tedarik planlarını bilmeniz önemli.”
Demir, ihtiyaçların akıllı tedarik konseptine uygun olarak önceliklendirilmesi gerektiğini vurgulayarak, savunma sanayii müşteşarlığını sadece istekleri cevaplayan konumdan, daha etkin ve hazırladığı stratejik planı uygulama yetkisiyle donatılmış bir kuruma dönüştürmenin önem arz ettiğini ifade etti.
Proje yönetim etkinliğinin geliştirilmesi gerektiğine işaret eden demir, şöyle devam etti:
“Bu ülke hepimizin, silahlı kuvvetler hepimizin. Bir ferdimiz diğerinden daha az vatansever değil. Ülkenin savunma sanayisi planlaması ortak akıl tarafından yapılmalı. Ortak aklın, bilimsel analizlerin bu konuda ülkeye, savunma sanayisine ve tüm sanayimize yön vermesi gerekiyor. Ülkenin kaynakları, belli bir sinerji oluşturacak şekilde bir araya getirilmeli.” “Kamu alımları üst kurulu oluşturulmalı”
Savunma sanayii müşteşarlığı müsteşar yardımcısı sedat güldoğan da türkiye’nin kamu alımlarını planlayabilecek “savunma sanayi icra komitesi” gibi bir kurula ihtiyaç duyduğunu kaydetti.
Bu kapsamda, Yerli malı tebliği’nin bir başlangıç olduğunu belirten güldoğan kamu alımları üst kurulu şekilde stratejik bir yapı oluşturulmasının daha etkin olacağını vurguladı.
Ankara havacılık ve uzay kümelenmesi çalışmaları hakkında da bilgi veren güldoğan, “havacılık ve uzay organize sanayi bölgesi için 7,3 milyon metrekareye ulaşan alan belirlendi. 1-2 ay içinde de gerekli duyurular yapılarak ön tahsisler için talepler toplanmaya başlanacak” ifadelerini kullandı.