iCüzdan mobil bankacılık uygulamaları.

iCüzdan bu da yeni eklenen yeni bir özellik. İlk bakışta BKM express gibi bir mobil cüzdan çözümü olarak dikkatimizi çekti. Acaba “BKM express’e rakip olabilir mi.” diye kafamızda soru işareti uyandırmış olsa da, mevcut durumda işlevsellik olarak BKM express’e rakip olmaktan çok uzakta. Şu an için tanımlı garanti bankası kartlarında normal internet şubesi üzerinden yapabileceğiniz işlemleri yapmanıza imkan veriyor nakit avans borç ödeme ödül aktarımı vb. Garanti içerisinde bir birikim hesabı olması durumunda yine bu bölümden harcadıkça biriktiren tanımı yapmanıza imkan veriyor. Başka banka ve kredi kartlarını da çok kolay tanımlamaya imkan verirken sonrasında ise bu kartlara ödeme yapmak mümkün oluyor. Bir nevi “hangi kartı kullanırsanız kullanın paranızı bizde değerlendirelim” yaklaşımı hissetiriyor. iCüzdan kullanarak online alışveriş yapma imkanı bulunmuyor. Birikimlerim arzu eden müşterilere istedikleri zaman para çekip, istedikleri zaman yatırabilecekleri bir birikim hesabı açmasına imkan veriyor. Bir birikim hesabı tanımlandıktan sonra “harcadıkça biriktiren” özelliği ile kredi kartı harcamalarınız üzerinden her ay belirlediğiniz oranda birikimi, gelecek hesabı veya hedefli biriktiren hesabı’nda değerlendirmek mümkün. Bireysel emeklilik gibi %25 devlet katkısı avantajı yok ama aynı zamanda yönetim gideri kesintisi, birikim getirisi üzerinden yüksek stopaj kesintisi gibi erken çıkma durumunda kayba uğramama durumu söz konusu değil.
iGaranti kullanmalı mıyım.
iGaranti şu ana kadar yaşadığımız kullanıcı tecrübesinden söyleyebileceğimiz kadarıyla çok şık ve sık kullanılan fonsiyonlara göre kişiselleştirme imkanı sunan bir mobil bankacılık uygulaması. İlk bakışta biraz karmaşık geliyor ancak kişiselleştirme imkanı ile bu konudaki olası sıkıntıları hemen kaldırmak mümkün. Birikim hesabını mobile taşıması en önemli artışı. Genel olarak mobil bankacılık uygulamaları arasında en büyük potansiyeli taşıyan ve gelecekte duyabileceğiniz ihtiyaçlarınızın karşılanması için büyük vaatlerde bulunuyor. Ücretsiz havale ve eft imkanı olmasa bu kadar janjanlı bir mobil bankacılık tercih eder miydik.” diye kendimize sorduğumuzda yanıt “hayır” oluyor.
Parasal işlemler olduğunda kişisel bilgilerin güvenliğinin öneminin giderek arttığı sosyal medya dünyasında finansal işlemlerimde sosyal platform etkileşimi isteyeceğimi de hiç zannetmiyorum. Zaten devlet her türlü bankacılık işlemimi, yeni mobil pos yazar kasa uygulamasıyla alışveriş tercihlerimize kadar takip ediyor. Sosyal ağlar eksik kalsa da olur. Garanti’de tanımlı otomatik ödemelerim olmasa enpara.com mobil uygulamasıyla hiç sosyalleşmeden parasal işlerimi gerçekleştirip mutlu mesut yaşardım.