İBB’nin bakanlığımıza herhangi bir kredi onay talebi.

Hazine ve maliye bakanlığınca, İBB başkanı ekrem imamoğlu’nun metro hatlarıyla ilgili kredi talebinin reddedildiği iddiasına yönelik, “Bu yıl ocak ayında, istanbul büyükşehir belediyesinin, başkanlığımıza sunulmuş ya da başkanlığımız tarafından reddedilmiş herhangi bir kredi onay talebi olmamıştır.” açıklamasında bulundu.
Bakanlıktan istanbul büyükşehir belediyesi İBB başkanı ekram imamoğlu’nun bakanlığın, kredi talebini reddetiğine yönelik konuşmalarına ilişkin açıklama yapıldı.
Açıklamada İmamoğlu’nun bugün yaptığı konuşmasında “2020’de özellikle kredi imkanı sağladığımız bazı metro hatlarıyla ilgili de talep açmıştık. Bizim krediyi harekete geçirebilmemiz için hazine onayı gerekiyor. 3 hatla ilgili bizim bu talebimiz reddedildi ocak ayının ilk haftası.” ifadelerinin kullandığı kaydedildi.
Söz konusu dönemde konuyla ilgili bir talebin olmadığının belirtildiği açıklamada, “Bu yıl ocak ayında, istanbul büyükşehir belediyesi’nin başkanlığımıza sunulmuş ya da bakanlığımız tarafından reddedilmiş herhangi bir kredi onay talebi olmamıştır. ” ifadelerine yer verildi.
Açıklamada istanbul büyükşehir belediyesi tarafından hazine ve maliye bakanlığından talep edilen hazine garantisiz dış borçlanma izinlerin verildiğine ilişkin şu bilgiler paylaşıldı.
“İzinler üsküdar altunizade ümraniye dudullu metro hattı 126 metro aracı temini için 29.11.2019 tarihli yazı ile başakşehir kayaşehir metro hattı inşaat, elektromekanik işler ve araç alımı kaynarca pendik tuzla metro hattı inşaat, elektromekanik işler ve araç alımı, çekmeköy sultanbeyli metro hattı inşaat, elektromekanik işler ve araç alımı, ümraniye ataşehir göztepe metro hattı inşaat elektromekanik işler ve araç alımı projeleri için 30.07.2019 tarihli yazı ile mahmutbey bahçeşehir esenyurt ve kirazlı halkalı metro hatları projeleri için 22.10.2019 tarihli yazı ile halihazırda verilmiştir.”