Hong kong borsayı canlandırmak için yeni adımlar arıyor.

Bölge lideri john lee’ye göre hong kong hükümeti, şehrin borsasını güçlendirmek için aktif olarak yeni tedbirler düşünüyor. HSBC küresel yatırım zirvesi’nde konuşan lee, çin’in ekonomik yavaşlaması ve artan jeopolitik gerilimler de dahil olmak üzere menkul kıymetler piyasasının karşılaştığı zorlukların altını çizdi.
Şehir, uzmanlaşmış teknoloji şirketlerini çekmek için listeleme rejimini revize etmek gibi rekabet gücünü artırmayı amaçlayan değişiklikleri halihazırda uygulamaya koymuştur. Lee, işlem mekanizmalarının yatırım hizmetlerine ve piyasa tanıtım çabalarına kadar daha fazla iyileştirmenin değerlendirmekte olduğunu belirtti, ancak spesifik ayrıntılar vermedi.
Geçen yıl hong kong borsası en kötü performans gösteren ana endeksler arasında yer aldı ve hang seng endeksi yaklaşık %14 düşerek düşüşünün dördüncü yılını geride bıraktı. Kentin ekonomik büyümesi 2023’te %3,2 gibi mütevazı bir seviyede kaldı ve hong kong’da işlem gören hisselerin değeri hindistan’ı geride bıraktı. LSEG verilerine göre, 2024’ün ilk çeyreğinde hong kong da ilk halka arzların IPO değerinde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %18,5’lik bir düşüş yaşamış ve IPO’lar toplam 507 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.
Hükümetin bu zoruklara yanıtı, şubat ayında açıklanan ve sermayeyi işletmeleri ve turistleri hong kong’a geri çekmeyi amaçlayan bir dizi önlemi içeriyor. Bu girişimler yüksek faiz oranları karmaşık bir jeopolitik ortam ve büyüyen bütçe açıklarının ardından geldi.
Lee, hong kong borasasının geleceğine ilişkin iyimserliğini dile getirerek, hükümetin aldığı tedbirler ve iyileşen makroekonomik ortamın birleşiminin piyasasının sürdürülebilir gelişimine katkıda bulunacağına inandığını belirttii. Son zamanlarda yaşanan dalgalanmalara ve bazı yatırımcılarda yarattığı endişelere rağmen hükümetin piyasanın rekabet gücünü arttırma konusundaki kararlılığını bir kez daha teyit etti.