Hindistan merkez bankası mevcut faiz oranlarını koruyacak.

Hindistan merkez bankası’nın RBI bu hafta yapacağı gözden geçirme toplantısında, hindistan’ın güçlü ekonomik performansı ve ılımlı enflasyondan etkilenerek faiz oranlarını koruması bekleniyor. Ekonomistler RBI’nin rego faiz oranını %6,50’de sabit tutacağını ve üst üste yedinci toplantıda da değişiklik yapmayacağını tahmin ediyor. 15-22 mart tarihleri arasında ankete katılan 56 ekonomist arasındaki görüş birliği faizlerin en azından temmuz ayına kadar sabit tutulacağı yönünde.
RBI politika faizini son şubat 2023’te %6,5’e yükselterek ayarlamıştı. Barclays’ın bir notuna göre, RBI ekonominin genellikle goldilocks durumunda ne çok sıcak ne de çok soğuk olarak tanımlanan istikrarlı büyümesi nedeniyle yakın vadede mevcut duruşunu sürdürmek için yeterli hareket alanına sahip. Barclays ekonomistleri, merkez bankasının en az %7,0’lık bir GSYH büyüme hedefini destekleme ihtiyacı karşısında aşırı sıkılaştırma risklerini tartması gerektiğini öne sürüyor.
Başbakan narendra modi 19 nisan’da yapılması planlanan genel seçimler öncesinde güven ve istikrara odaklanırken büyümeye öncelik vermenin önemini vurguladı. Partisi baharatiya janata party’nin art arda üçüncü dönemini kazanması bekleniyor. Hindistan ekonomisi 2023’ün dördüncü çeyreğinde %8,4’lük büyüme oranıyla beklentilerin perakende enflasyonu özellikle yüksek gıda fiyatlarının etkisiyle %5,09 oranında artarak RBI’nin %4’lük hedefini aştı. Para politikası kurulunun bir üyesi, 2024 25 dönemi için öngörülen ortalama %4,5’lik enflasyon göz önüne alındığında reel oranların çok yüksek olduğunu savunarak şubat ayında faiz indirimi yönünde oy kullandı.
Komitenin dışarıdan bir üyesi olan jayanth varma hindistan’ın güçlü büyümesini kabul etti ancak bunun ülkenin potansiyelinin ve beklentilerinin gerisinde kaldığını belirtti. RBI başkanı shaktikanta Das ile enflasyon %4 hedefini tutarlı bir şekilde tutturana kadar politika gevşemesinin erken olduğunu ifade etmiştir. Manşet enflasyon hedefin üzerinde kalırken çekirdek enflasyon %4’ün altına düştü ve bu da potansiyel olarak gelecekte politikanın gevşetileceğine işaret edebilir.