Hiç bilmeyen biri borsaya nasıl girebilir ?

Borsa konusu her ne kadar Türkiye’de hala “kumar” olarak görülse de, hisse senedi gerçekte dünyanın en çok kazandıran yatırım araçlarından biri olarak kabul ediliyor. Elbette kumar olarak anılmasının çeşitli sebepleri var. Örneğin ekonomik kriz zamanlarında tüm parasını kaybeden borsa mağdurları bu görüşü destekledi.
Ancak hepsinden önemli bir sebep var ki, o da bilgisizlik. Daha hisse senedinin ne olduğunu bile bilmeden, eş dost tavsiyesiyle borsaya girenler mağdurların sayısını artırdı.
Bunun yanında krize nakitte girip, fiyatlar dipteyken parasını borsaya yatıranlar şimdilerde yeni zenginleri yarattı. Hisse senedinin uzun vadeli bir yatırım aracı olduğunu bilenler paralarını katladılar. Peki borsayla şimdiye kadar hiç bir işi olmayan, fakat bir yerden başlamak isteyen kişiler ne yapmalı? Benim sadece 1000 liram var diyen biri borsaya girebilir mi ? veya paramızın ne kadarını borsada değerlendirmeliyiz? Bu yazımızda bu gibi sorulara 10 maddeyle yanıt vermeye çalıştık.
Eğer ciddi olarak borsaya girmeyi düşünüyorsanız, uzunluğunu aldırmadan 4 sayfayı da okumanızı öneriyoruz.
1 birikim yapın
Borsaya girmek için para lazım. Ama yatırma başlamadan önce size düzenli gelir getirecek bir işiniz ve bu işi kaybetmeniz halinde bir kaç ay hayatınızı sürdürmenize izin verecek acil durum fonunuz olmalı. Bunu kenara ayırdıktan sonra geliriniz bir kısmını yatırıma yönlendirmek üzere kenara ayırabilirsiniz. Bunun da yolu bütçe yapmaktan geçer. Her gelirinizi ve giderinizi yapın. Gelirinizden birikime ayıracağınız tutarı çıkardıktan sonra, kalan parayı giderlerinizi planlamakta kullanın. Temel kural, her ay kazandığınızdan az harcamak. Artık yatırma yönlendireceğiniz parayı risk algınıza göre farklı yatırım araçlarından oluşan bir sepet yaparak değerlendirebilirsiniz.
2 Okuyun ve öğrenin
Borsaya girmeden önce bazı temel kavramları bilmeniz gerekiyor. Daha hisse senedinin endeksin, daha da ötesi yatırım yapmanın ne demek olduğunu bilmiyorsanız, maça 3-0 yenik başlıyorsunuz demektir.
Piyasada bu konuda pek çok kitap bulabileceğiniz gibi, internette de sınırsız bedava kaynak var. Öncelikle borsa da işlem yapmanıza olanak sağlayan aracı kurumların internet sitelerinde genellikle bu işin ABC’si ayrıntılı bir şekilde anlatılıyor. Çalışmayı düşündüğünüz kurumun internet sitesine girerek buradaki terimlere bir göz atın.
Bunun dışında borsa istanbul’un kurmuş olduğu yatırımcıların bilinçlendirilmesi amacıyla hazırlanmış çok güzel eğitimler var. Eğer borsaya ilk kez girecekseniz, buraya kaydolarak halka arz, alım satım, diğer yatırım araçları vb gibi konulardan hazırlanmış olan eğitimleri mutlaka bitirin. Bunlar işin uzmanı tarafından hap gibi hazırlanmış çok temel eğitimler, bu yüzden şiddetle tavsiye ediyoruz.