Hermetik kombi ve ısı enerjisi.

Yoğuşmasız hermetik kombi ile değişim.
Dizel araçlar ile benzinli araçların arasındaki fiyat farkı gibi yoğuşmalı kombilerle yoğuşmasız kombiler arasında da belli bir fiyat farkı vardır. Yaşadığınız bölgede kışların ne kadar uzun ve sert geçtiğine, binada kullanılan radyatörlerin tipi gibi faktörlere bağlı olarak kombinizi değiştirirken yoğuşmalı kombi tercih etmeniz durumunda ödediğiniz farkı çıkarmanız bazen o kadar uzun sürebilir ki, yoğuşmalı kombi tercih etmek aynı kombiyi kullananlar için mevcut kombiyi hermetik bir yoğuşmasız kombiyle değiştirmek tasarruf sağlayacaktır, zira geride kalan 10 sene boyunca kombilerde kullanılan cihazlar, parçalar ve teknolojiler geliştiği için yeni cihaz 10 sene önce sahip olduğunuz cihaza kıyasla daha verimli çalışacaktır. Yani aynı ısı ve sıcak su konforuna ulaşmak için daha az doğalgaz yakacaktır. Dolayısıyla söz konusu değişim mevcut cihazı çalıştırmaya devam edip ısı ve sıcak su konforunuzu korumaya çalışmaktan daha ekonomik olacaktır.
Değişim söz konusu değilse kışa girmeden kombinize bakım yaptırın kombiler ile otomobillerin gibi fosil yakıtları benzin dizel lpg doğalgaz kullanarak yanma gerçekleştirirler. Bunun sonucunda ortaya çıkan ısı enerjisi otomobillerde hareket enerjisine çevrilirken, kombilerde bu enerji kalorifer tesisatına veya sıcak su tesisatına aktarılır. Mevsim ortam yol ve kullanım gibi şartlar nedeniyle otomobillerde hareket enerjisine çevrilirken, kombilerde bu enerji kalorifer tesisatına veya sıcak su tesisatına aktarılır. Mevsim ortam yol ve kullanım gibi şartlar nedeniyle otomobiller ve kombilerde de zaman içerisinde bu enerji transferini gerçekleştirirken aksamalarda yıpranma ve bozulma olabilir. Bu yıpranmanın cihazının arıza yapmasına veya yakıt tüketimine de olumsuz etkisi olacaktır. Uzun yola çıkmadan önce veya kış öncesi otomobilinize bakım yaptırıyorsanız, kombinize de kışa girmeden önce bakım yaptırmanız doğalgaz faturalarınıza katkı sağlar. Yetkili servis kullanmak veya kullanmamak güvenlik yedek parça garantisi gibi konuları göz önünde bulundururarak sizin tercihinize bırakıyoruz.
ufak bir hatırlatma, kombi değiştirmek yerine tamir ettirmeyi tercih ederken cihazın tamir masrafının sıfır bir kombi fiyatının ne kadarına denk geldiğinde dikkat edin. Kombinin tamir masrafı yeni bir cihazın %30’unu geçiyorsa, cihazı değiştirmek uzun vadede daha avantajlı olacaktır.
Oda termostatı termostatik vana kullanımı oda termostatı ile geçen yıl tanıştım. Bu kadar sene niye kullandım diye hayıfladım doğrusu. Oda termostatları, kullanıldığı oda belirlenen sıcaklığa geldiğinde cihazı kapatır. Bu da cihazın fazladan çalışmasına engel olarak doğalgaz tüketimini azaltır. Burada dikkat edilmesi gereken konu, termostat takılırken termostatın mutfak gibi ısı kaynağı olan bölümlerde kullanılmaması olacaktır. Salon oturma odası, yatak odası vs. gibi yerler tercih edilmelidir.