Hazır kredi, anında kredi başvurusu.

ATM üzerinden başvuru
Günümüzde kullanılan ATM’lerin becerilerine her geçen gün bir yenisi ekleniyor. ATM’den kredi başvurusu ise bu yeni kazandırılan katma değerli yeteneklerden ilki. Önceleri sadece bankanın mevcut müşterilerine sağlanan bir imkan iken artık TC kimlik numarasına sahip yetişkin her türk vatandaşı anında krediye banka ATM’lerinden başvurabiliyor.

Anında kredi başvurusu sonrası süreç
Bankalar müşteri bilgileri aldıktan sonra bu bilgileri hem kendi müşteri veritabanlarında hem de KKB ve TCMB veri tabanında sorgulayarak müşterinin kredi performansı, mevcut kredi riski ve gelir durumu hakkında bilgi alırlar. Kişinin başvuru yaptığı tutar ile bu bilgilerinin kurumun kredi politikaları ile uyum göstermesi durumunda müşteriye otomatik kanallardan, genelde cep telefonu üzerinden sms veya çağrı ile geri dönüş yapılır. Olumlu dönüşler için çağrı ve sms beraber kullanırken olumsuz dönüşler için müşteriye sadece bilgilendirme sms’i gönderilir.

Ortada hazır kredi falan yok
Bu krediler hakkında bilmeniz gereken en önemli gerçek, yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu tür kredilere ön onaylı kredi denir. Başvurunun ardından olumlu dönüş yapılmış olması, tüketiciye kredi verileceği garantisini hiçbir zaman vermiyor. Bankaların yaptıkları gelişen teknolojik imkanlar ve kullanılan ortak veritabanları sayesinde müşterinin kişisel bilgilerini kullanarak sınırlı bir veri ile müşterinin kurum içi ve sektör genelinde kredibilitesini öğrenerek kredi için müsait vasıflara sahip olduğunu belirtiyorlar. Bunu yaparken pazarlama ve satış teknikleri kullandıkları için tüketiciler de kredileri hazırmış gibi hatalı bir izlenim yaratıyorlar.