Hazine yardımcısı sanal varlıkların “kötü huylu” gruplar tarafından kötüye kullanılması konusunda uyardı.

ABD hazine bakan yardımcısı wally adeyemo süre önce yaptığı bir açıklamada, terör örgütleri ve devlet aktörleri tarafından sanal para birimlerinin kullanımındaki potansiyel artıştan duyduğu endişeyi dile getirdi. Adeyemo pazartesi günü senato bankacılık konut ve kentsel işler komitesi önünde verdiği ifade sırasında el kaide hamas gibi gruplar ile rusya ve kuzey kore gibi ülkelerin oluşturduğu risklerin altını çizdi.
Adeyemo bu oluşumların kimliklerini gizlemek ve sanal para birimleri kullanarak kaynak aktarmak için yeni yöntemler bulduklarına dikkat çekti. Hazine’nin çabalarına ve dijital alanda yasadışı finansmanı engellemedeki bazı başarılarına rağmen adeyemo ABD’nin bu tür faaliyetleri önlemek için uygulama yeteneklerini genişletmesi gerektiğini vurguladı.
Bakan yardımcısı terörist grupların geleneksel olarak geleneksel finansal ürün ve hizmetleri kullanmayı tercih ettiklerini ancak kongre tarafından sağlanan yeni düzenleyici araçlar olmadan sanal varlıklara geçişlerinin artmasının muhtemle olduğunu belirtti. Adeyemo hazine’nin bu grupların geleneksel finansmana erişimini etkin bir şekilde keserken sanal varlıkları kullanımlarının artmakta olduğunu belirtti.
Adeyemo kuzey kore’nin yasadışı fonları elde etmek aklamak ve depolamak için nasıl karmaşık siber soygunlar yaptığını ve paralarının kökenini gizlemek için anonimliği artıran teknolojileri nasıl kullandığını detaylandırdı. Ayrıca rusya’nın yaptırımları aşmak ve ukrayna’ya karşı askeri eylemlerini finanse etmek için sabit para bağlama da dahil olmak üzere alternatif ödeme mekanizmaları kullandığından bahsetti.
bakan yardımcısı kongre’yi hazine’nin bu tür kötü niyetli aktörleri hedef alma araçlarını güçlendirecek yasaları geçirmeye çağırdı. Buna yasadışı finansmanı kolaylaştıran yabancı dijital varlık sağlayıcılarına yönelik ikincil yaptırımlar da dahildir. Adeyemo hazine’nin yabancı kripto para borsalarını ve muhabir hesap kullanmayan belirli para hizmetleri işletmelerini hedef almasına olanak tanıyacak yasal önlemler alınması çağrısında bulundu.
Ayrıca adeyemo mevcut yasaların yürürlüğe girmesinden bu yana ortaya çıkan sanal varlık cüzdanı sağlayıcıları ve kripto para borsaları gibi kuruluşları da kapsayacak şekilde mevcut yetkilerin genişletilmesini savundu.
Adeyemo offshore kripto para platformlarından kaynaklanan yargı yetkisi risklerini ele almak için kongre’nin dijital varlık varlıkları ABD ulusal güvenliğini tehdit ettiğinde hazine’nin erişimini uluslararası düzeyde genişletme kabiliyetine sahip olmasını sağlamasını önerdi.
Daha önce kasım ayında komiteye önerilen reformları sunmuş olan hazine bakanlığı bu alanda etkili bir mevzuat geliştirmek için milletvekilleriyle işbirliği yapmaya kararlıdır. Adeyemo’nun eylem çağrısı hazine’nin dijital varlıkların düşman gruplar ve uluslar tarafından kötüye kullanılmasına karşı finansal sistemi koruma konusundaki proaktif tutumunun altını çiziyor.