Hazine ve maliye bakanı şimşek’ten yabancı yatırımcıya kararlılık mesajı.

Hazine ve maliye bakanı mehmet şimşek 31 mart tarihinde gerçekleştirilen yerel seçimlerin ardından X hesabı üzerinden yabancı yatırımcılara ilk mesajını iletti.
Mehmet şimşek ingilizce olarak yaptığı paylaşımda yapısal reform vurgusu yaparak türkiye ekonomisinin rekabet gücünü ve verimliliğini artırma konusunda kararlı olduklarının altını çizdi. Hazine ve maliye bakanı mehmet şimşek’in x hesabı üzerinden yaptığı açıklama şu şekilde “Yerel seçimleri geride bırakırken makroekonomik istikrarın sağlanması ve sürüdürülmesi konusundaki kararlığımız her zamankinden daha güçlüdür. Eylül 2023’te açıklanan orta vadeli programı uygulamak için dört yıl boyunca önümüzde net bir yol var. Programın sahipliğinin güçlü olmaya devam ettiğini belirtmek önemlidir.
Fiyat istikrarın sağlanması en önemli önceliğimizdir. Sıkı para ve gelirler politikalarına ek olarak mali disiplini yeniden tesis etmek ve merkez bankası’nın enflasyonla mücadele çabalarını desteklemek için harcama kontrolüne öncelik vereceğiz. Ayrıca türk ekonomisinin rekabet gücünü ve verimliliğini artırmaya yardımcı olacak yapısal reformları uygulamaya kararlıyız. Bunun bir maraton olduğunun farkındayız ve bu maratonu kararlılık ve azimle koşacağız.”
Yerel seçimlerin ardından yabancı kuruluşların ilk değerlendirmeleri nasıl oldu. goldman sachs seçim sonrası yayımladığı ilk değerlendirmesinde türk lirası için olumlu bir performans beklediğini ifade etti. Türkiye’deki yerel seçimlerin büyük ölçüde sorunsuz gerçekleşmesi ve mevcut ekonomi politikalarına devame edebileceği mesajının piyasalar tarafından memnuniyetle karşılanacağının öngörüldüğü belirtildi. Raporda, ayrıca yıl başından bu yana devam eden sermaye çıkışları ve seçim kaynaklı belirsizlik üzerinde de durulurken bu durumunda TCMB rezervlerinde ciddi kayıplara neden olduğu hatırlatıldı. Ancak banka analistleri mevcut politikaların kararlı şekilde sürdürülmesi durumunda önümüzdeki dönemlerde sermaye girişinin yeniden başlayabileceği öngörüsüne sahip.