Hayat sigortaları ve yasaları.

Kredi hayat sigortaları hakkında bilinmesi gerekenler
Bu ürün hakkında belki de bilmeniz gereken en önemli konu, kredi hayat sigortasının zorunlu bir sigorta olmadığıdır. Yani trafik sigortası gibi veya dask sigortası gibi yapılması yasalarla zorunlu hale getirilmiş bir sigorta değildir.
Öte yandan bu sigrotayı yaptırmazsanız, banka kredi politikası gereği size kredi vermeyi reddedebilir. Banka, özellikle ihtiyaç kredisi gibi teminatsız verilen nakit kredilerde, borçlunun başına bir şey gelmesi durumunda alacağını tahsil etmek için mirasçılara dönmek zorunda kalır. Sigorta, söz konusu risk gerçekleştiğinde, bankanın verdiği borcu devreye girecek tazminat üzerinden tahsil etmesine imkan verdiği için bankacılar tarafından tercih edilir. Bankalar hayat sigortası olmadan kredi vermeye, çok rahat para bulup dağıtacakları bir ortam oluşmadıkça yanaşmayacaktır.
Kredi hayat sigortasını başvuruda bulunulan bankalardan yaptırmak gibi bir zorunluluğunuz yoktur. Bankadan sigortayla ilgili teklif aldıktan sonra aynı şartlarda bir poliçe için hayat sigortası ürünleri satmaya yetkili şirket veya sigorta acentesinden teklif alabilir, ucuz olması durumunda poliçeyi alternatif şirket üzerinden çıkartabilirsiniz. bankaya bu alternatife gitmeniz durumunda size kredi vermeyi reddedemez, zira bu rekabet kanununa aykırı bir durum oluşturur ve yetkili mecralara şikayet etmeniz bankayı zor duruma sokacaktır.
Kabul etmek lazım, çok güzel bir ülkede yaşıyor olsak da insan hayatına verilen kıymet açısından hala münhasır medeniyetler seviyesinden çok uzaklarda seyrediyoruz. Şu anda avrupa birliği’nin krizle boğuşan yunanistan vatandaşı ile bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşını karşılaştırdığınızda sizce hangisinin başına hayatı tehdit eden bir riskin gelme olasılığı sizce yüksektir. Tüketicilere tavsiyemiz kredi hayat sigortası yaptırmaları gerektiği durumlarda bu tür poliçeleri yaptırmaktan kaçmak yerine, alternatif kurumlardan teklif alarak kendi ihtiyaçlarına en uygun alternatifleri seçmek olacaktır.