Halkbank’tan Sorunlu krediler için borç yapılandırma.

Halkbank, sorunlu krediler için yapılandırma programı başlattığını duyurdu. Bildiğiniz gibi Halkbank dönem dönem özellikle kredi kampanyaları ile ilgili yaptığı basın açıklamaları ile gündemde yerini alıyordu. Bu son açıklama, özellikle Halkbank’ın temerrüde düşmüş borçlularına yeni bir yapılandırma imkanı tanıması açısından önemli. Bu gibi uygulamaların Finansbank, TEB ve Garanti bankası tarafından yapıldığını biliyoruz. Ancak kredi ve kredi kartı yapılandırması için başvuran tüketicilerin bilmesi gereken bazı şeyler var.
Halkbank borç yapılandırma programı hakkında
Halkbank’tan yapılan yazılı açıklamada, Halkbank’ın kredi borçlarını ödeyemediği için haklarında yasal takip başlayan borçlulara uygun faiz oranları ve uzun vade seçenekleri sunan yeni bir borç yapılandırma programı başlattığı belirtildi.
Borç yapılandırma programı kapsamında bugünkü faiz oranları üzerinden yeniden yapılandırılacak kredi borçlarına 60 aya konut kredisi borçlarına 120 aya
varan vadeler uygulanacağı, borç en geç üç ay içerisinde peşin ödemek isteyenlere ise ek faiz indirimi fırsatı sunulacağı bildirildi. Programdan yararlanmak isteyen firma ve bireysel müşterilerin başvurularının 1 nisan – 1 temmuz 2009 tarihleri arasında kabul edileceği kaydedildi.
Açıklamada halkbank’ın 2008 yılının ortalarından itibaren uygulamakta olduğu, henüz yasal takip hesaplarına intikal etmemiş ancak borç geri ödeme yükümlülüklerini aksatmış olan firmalar ile bireysel müşterilerin kredi borçlarının kendi nakit akışlarına uygun vadelerde yeniden yapılandırılması uygulamasına da devam ettiği bildirildi.