Halkbank finansal süpermarket oluyor.

Kendisini finansal süpermarket olarak konumlandıran ve iştiraklerinden bireysel müşteriye kadar verdiği tüm hizmetleri yeniden şekillendiren halkbank’ın genel müdür süleyman aslan, “Bizim için birincil öncelik bankanın finansal bir süper markete dönüştürlmesi” dedi.
Bankanın kısa bir süre içinde 100 milyar TL aktif büyüklüğe ulaşacağını yıl sonunda KOBİ kredilerinin 24 milyar TL’yi bulacağını söyleyen aslan, 2013 başında yeni kredi kartı markalarıyla da müşterilerinin karşısına çıkacaklarını anlattı.
Müşteri sayısını 11 milyona ulaştıran ve 7 milyon civarında olan aktif müşteri adedini her geçen gün biraz daha artırmak isteyen halkbank için büyümenin kaynağı KOBİ ve bireysel segment olmaya devam edecek. Verimliliğe ve karlılığa odaklanan bankanın kredi portföyünün dağılımında ise yüzde 37 olan KOBİ’lerin payında bir değişiklik olmayacak. Ama bankanın yüzü bireysel tarafa biraz daha dönük hale gelecek. Bugün bankanın toplam kredileri içinde bireyselin payı yüzde 27 kurumsal ve ticari segmentin payı ise yüzde 36 düzeyinde bulunurken bu ağırlık bireysel müşteriden yana değişecek. Çünkü banka orta ve uzun vadede bireysel kredilerinin payını yüzde 30’a çıkartmayı hedefliyor. Genel müdür süleyman aslan’da “KOBİ bizim için önemli bir alan yüzde 36-37 civarında kalacağımızı düşünüyoruz” diyor.
Halkbank genel müdürü süleyman aslan, bankanın bugüne kadar olan performansını ve bundan sonraki hedeflerini anlatırken bu sene kredilerde yüzde 18 aktif ve mevduatta yüzde 15’er büyüme planladıklarına dikkat çekerek “kredide yıl sonu hedeflerimize uygun gidiyoruz.
Ama aktifte yüzde 15, mevduatta yüzde 15 olan hedefimizin üzerinde bir performans göstereceğiz.
Aynı şekilde karlılıkta da yüzde 10 artış öngörmüştük ancak gelişim yüzde 10’un üzerinde olacağımızı gösteriyor.” bilgisini verdi.
2.4 milyarlık kredinin 900’ü halkbank’tan Süleyman aslan, KOBİ kredilerinde birinci çeyrekte sektörün yavaş hareket ettiğine dikkat çekerek “Bunun önemli bir bölümü talep zayıflığından kaynaklanıyor. BDDK verilerine baktığımızda KOBİ’lere kullandırılan kredilerde ilave 2.4 milyar TL’lik artış var. Bu 2.4 milyar TL’lik artışın 900 milyonu halkbank’tan yüzde 37’ye tekabül ediyor. Zaman zaman bankaların risk iştahları farklılaşabiliyor. Sektörde yavaş seyrin olduğunu gösteriyor. Ama ikinci çeyrekte daha hızlı olduğunu söyleyebilirim” dedi. Geçen senenin mart ayında 56,3 milyar TL düzeyinde bulunan bankanın mevduat hacmi 2011 sonunda 66,2 milyar TL’ye gelirken 2012 yılı ilk çeyrekte 70 milyar TL düzeyinde ulaşıldı. Banka ilk çeyrekte yüzde 6,5 mevduat artışı ile yüzde 14,5 öz kaynak artışı sağladı. Aynı şekilde geçen senenin ilk çeyreğinde 77,9 milyar TL olan bankanın aktif büyüklüğü ise 2011 sonunda 91.1 milyar TL olurken bu yılın ilk çeyreğinde 94,5 milyar TL ile bankanın aktif toplamı 100 milyar sınırına biraz daha yaklaştı.