Gurbetçi mortgage garanti’den yeni bir ürün.

Garanti Mortgage, yurtdışında yerleşik türk vatandaşlarına türkiye’de ev almalarına imkan verecek yeni bir ürün çıkardı.
Gurbetçi mortgage olarak isimlendirdikleri bu ürün ile yurtdışında yaşayan türk vatandaşlarının türkiye cumhuriyeti sınırları içerisinde satın alacakları konutlar için TL’ye veya dövize endeksli ipotek teminatlı konut kredisi mortgage sunuluyor.
Sadece avrupa birliği ülkeleri, norveç ve isviçre’de yerleşik bulunan türk vatandaşı tüketiciler için geçerli olacağı şeklinde bilgi paylaşılmış. Vade üst sınırı 240 ay ve maksimum 500.000 TL kredi üst limiti söz konusu.
Gurbetçi mortgage için gereken belgeler ise şöyle sıralanmış.
Başvuru formu, vergi kimlik numarası ekspertiz raporu, T.C pasaportu veya T.C nüfus cüzdanı örneği yaşanılan ülkedeki gelir belgesi, 3 aylık banka hesap ekstresi ve kredi kartı kredi ekstresi yaşanılan ülkedeki kredi kayıt bürosu kaydı yurtdışındaki ikamet adresine ait faturaların fotokopisi satın alınacak konuta ait tapu fotokopisi evli ise eş muvafakatnamesi. Garanti Mortgage’tan türkiye’de ev sahibi olma özlemi ile yapıp tutuşan ve yurtdışında ikamet eden vatandaşlar düşünülerek bu ürünün özel olarak tasarlanıldığını açıklaması yapıldı. Bizim görüşümüz ise Garanti Mortgage önümüzdeki günlerde kredi piyasasında daralma beklentisi nedeniyle artan faiz oranları nedeniyle ve yurtdışında yerleşik türk vatandaşlarının tatil için ülkelerini ziyarete gelmeye başladıkları bu dönemde, böyle bir ürün çıkartarak mortgage sektöründeki daralmaya rağmen pazar paylarını arttırmayı hedefliyorlar.
Peki gurbetçi mortgage gerçekten yeni bir ürün mü. Garanti mortgage’ın web sitesine baktığımızda zaten halihazırda yurtdışında yerleşiklere mortgage isimli bir ürün olduğunu görüyoruz. Acaba iki ürün arasında bir fark varmı diyerek Garanti’nin geçenlerde başlattığı 444 EVIM isimli çağrı hattını aradık. Buradaki uzman kişi aslında iki ürünün birbirinden bir farkı olmadığını, sadece 120 ay olan vade süresinin 240 ay olarak değiştirildiğini bildirdi. Buradan anlıyoruz ki Garanti mortgage aslında yeni bir ürün çıkarmıyor, sadece pazarlama taktiği olarak zaten mevcut bir ürününü isim değişikliğiyle yeniden pazarlıyor.