Gümüşe yatırım ve alternatifleri.

Ülkemizde gümüşe yatırım yapmak isteyenler içinse alternatifler gümüşün daha çok sevilen kuzeni altındaki kadar zengin değil maalesef. Ancak yukarıda bahsettiğimiz nedenlerden dolayı 2011 bitmeden yatırımcılara daha fazla alternatifler sunulacağına inanıyoruz. Yatırım fonları günümüzde artık portföy yönetim şirketleri tarafından çıkartılıp yönetiliyor. Altına dayalı yatırım fonları ve borsa yatırım fonları konusunda oldukça deneyim sahibi olmalarına rağmen, daha önce böyle bir talep olmadığı için portföy şirketlerinin bu konudaki tecrübeleri sınırlı. Bunun yanı sıra ülkemizde halihazırda faaliyet gösteren bir altın borsası var, ancak gümüş için bir borsa yok. Gümüş ve platin altın borsasının altında işlem görüyor, ancak bu kıymetli metallerde işlem hacmi çok yüksek olmasa gerek ki, İstanbul altın borsası’nın isminin henüz “İstanbul kıymetli metaller borsası” olarak değiştirilmesinden bahsedilmiyor.
Öte yandan gümüşün de altın kadar potansiyeli olduğunu keşfeden organizasyonlar da yok değil. İstanbul altın rafinerisi’nin 10 20 50 ve 100 gramlık gümüş külçeleri üretip internetten satışa sunduklarıyla ilgili bu haberimizi hatırlarsınız. Her borsa gibi gelirini üzerinden geçen alım satım işlemlerinden aldığı paylardan sağlayan istanbul altın borsası’nın istanbul altın rafinerisi’nin açtığı yoldaki potansiyeli görerek halihazırda altın için kurduğu alt yapıyı gümüş alım satımına uyarlaması için çok uzun zaman geçeceğine inanmıyoruz.
Bu durum gerçekleştiğinde gram fiyatı altından daha ucuz olan gümüş ile birikim yapmak isteyecek yatırımcıların da oldukça fazla olması kaçınılmaz olacaktır.
Gümüş mevduat hesaplarından ve yatırım fonlarından önce gümüşe dayalı korumalı fonların yatırımcıların karşısına çıkması daha yüksek ihtimal, çünkü korumalı fonların ülkemizde vadeleri en az altı aydan başlıyor. Korumalı fonların vadeleri, portföy yönetim şirketlerinin bu kıymetli metalin alım satımında yeterince deneyim sağlayabileceği bir alan bırakması açısından güzel bir fırsat sağlıyor. Korumalı fonların ardından günde bir kere fiyatlanan gümüşe dayalı yatırım fonları ve İstanbul altın borsası’nda işlem hacmine arza ve talebe bağlı olarak borsa yatırım fonları da çıkacaktır. Ancak bununla ilgili kesin bir zaman vermemiz maalesef mümkün değil. Öncelikle inovaktif yatırım araçları sunan şirketlerin burada bir potansiyel görüp harekete geçmesi gerekiyor. O zamana kadar enflasyon endişesiyle çok yükseleceklerini düşündüğümüz bu değerli metallerden altın, daha fazla yatırım alternatifi sunması açısından öne çıkacaktır. Son olarak her zaman yaptığımız hatırlatmayı tekrar yapalım. Makalelerimizde yer alan yatırım bilgi yorum ve tavisyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyelerimiz, yorum ve tavsiyede bulunan bizlerin kişisel görüşlerine dayanır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayacaktır. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı vermek yerine bir profesyonelden destek almanızı daha uygun olabilir.