GSM şirketleri sundukları kampanyalar.

Ancak günümüzde GSM şirketlerinin birbirinden müşteri kapmak amacıyla yaptıkları kampanyalar ve sundukları tarifeler cep telefonu abonelerinin kolayca şebeke değiştirmesine imkan verirken, bankaların da müşterilerinin irtibat bilgilerini kaybetmesine sebep oluyor. Şunu kabul etmek gerekir ki, şebeke değiştiren bir abonenin yeni numarasını arkadaşları ve iş çevresiyle paylaşma motivasyonu ile, kredi kartı ekstre bakiyesinin her ay minimumu yatırdığı bankasıyla paylaşma motivasyonu aynı olmayacaktır.
Normal şartlarda bankalar GSM operatörleri ile anlaşmalar yapıp, müşterilerine bu tür bildirimleri kendi veritabanlarına kayıtlı numaralardan yaparlar. Ancak numarasını değiştiren ve bankalarına bildirmeyen abonelere bu şekilde ulaşmak mümkün olmuyor.
Sektörün lider GSM operatörü turkcell, bu durumdan dolayı ulaşılamayan gecikmedeki müşterileri olan bankalar için geliştirdiği hizmetle, yeni bir tahsilat umudu doğurmuş oldu. Turkcell, bankalara müşterilerinin TC kimlik numaralarını ve yapmak istedikleri bildirimleri kurdukları altyapı aracılığı ile kısa mesaj olarak gönderme imkanı veriyor. Tabi bu özel hizmetin özel bir bedeli var. Turkcell bu TC kimlik numaralarını kendi müşteri veritabanına kayıtlı müşterilerin numaraları ile karşılaştırıp, eşleşenlere kendileri için özel hazırlanmış mesajı gönderiyor. Borç olduğu bankaya izini kaybettirdiğini zanneden borç lu turkcell abonesiyse, cep telefonunda özel olarak hazırlanmış mesajı görünce, bankanın izini bulduğunu zannedip ilgili bankaya geri dönüş yaptığında, banka daha önce kaybettiğini düşündüğü tahsilat gücüne bir nebze olsun kavuşmuş oluyor.