GSM operatörleri kontratlı satışlar.

GSM operatörleri ise 24 ay kontratlı satışlarla hattınızdan faturasına taksitleri eşit eşit ekleyebiliyor. Söz konusu faturayı bir de kredi kartınıza otomatik ödemeye bağladınız mı iş bitiyor. Kısacası sözde bağımsız bir kuruluş olması gereken BDDK, hükümetin direktiflerini yerine getirmek için sektörü dinlemeden harekete geçti ve bu BDDK’nın bu rekabete zarar veren ilk uygulaması da değil. Daha önce kredi kartı limitleriyle ilgili yaptığı sınırlayıcı düzenlemede yine rekabeti büyük bankalar leyhine sakatlamıştı.
Otomobil kredilerinde peşinat ve 48 ay vade sınırlaması
Trafiğe kayıtlı 17 milyonun üzerinde aracın olduğu ülkemizde borçlanarak araba almanın da önüne geçilmesi amacıyla bazı düzenlemeler geldi. Buna göre, taşıt kredilerinde kredi tutarının taşıtın değerine oranı, taşıtın nihai fatura değeri 50 bin TL ve altında olanlar için yüzde 70’i %30’u peşin ödemek gerekecek geçmemesi şeklinde sınırlama geldi. Ayrıca alınan kredinin vadesi 48 ayı aşamayacak. Yani 5 senelik bir krediyle sıfır araba almak gibi planları olanlar varsa 1 şubat itibariyle bir hayal oldu.
İhtiyaç kredisi vadelerinde sınırlama
Yine ihtiyaç kredilerinde 36 aylık bir vade sınırı belirlendi. Yani 1 şubat 2014 sonrası ” tüm borçlarımı kapatmak için bir kredi alayım, 5 sene vade ile azar azar ödeyeyim.” planları yasal engellerle karşılaşacak.
Merkez bankası, BDDK, SPK gibi “BAĞIMSIZ” kurumların, sorumlu oldukları sektörlerin dinamiklerini göz ardı ederek hükümetin talimatlarını yerine getirmeye çalışma çabalarının sonuçlarını ilk önce döviz kurlarında, sonra bağımsız küçük esnafın cirosunda ve bankalar arası rekabette görmeye başlayacağız. Tüketiciler kendilerine sunulan günü kurtaran çözümlerle hayat tarzlarını ve tüketim alışkanlıklarını değiştirmeden kısa bir süre daha idare edebilirler ama unutmayın, 2014 yılı harcamalarınızı gözden geçirmenizi ve yapabiliyorsanız tasarruf ettiğiniz her kuruşu birikimlerde değerlendirmeniz gereken bir yıl olacağını net olarak hepimize gösterdi.
Bu gerçek elinizi cüzdanınıza attığınız her an aklınızda olsun.