Girişimcilik destek programı’yla geri ödemesiz 27 bin tl alınabilir.

Küçük ve orta ölçekli işletmeleri geliştirme ve destekleme idaresi başkanlığı KOSGEB ve Türkiye iş ve işçi bulma kurumunun İŞKUR, ortaklaşa düzenledikleri girişimcilik proje destek programı kapsamında, iş kurmak isteyen girişimcilere 27 bin tl hibe verilecek. Girişimciler, işlerini kurduktan sonra 1 yıl sonra 2 yılı ödemesiz olmak üzere 36 ay vade ile faizsiz 70 bin TL kredi de kullanabilecek.
15 haziran tarih ve 27612 sayılı resmi gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren KOSGEB destek programları yönetmeliğine dayanılarak hazırlanan programın amacı, Ekonomik kalkınma ve istihdam çözümünün temel faktörü olan girişimciliğin desteklenmesi ve yaygınlaştırılması ve başarılı işletmelerin kurulmasını sağlamak.
Küçük ve orta ölçekli işletmelere, girişimcilere ve işletici kuruluşlara yönelik olarak KOSGEB tarafından uygulanacak girişimcilik destek programına ilişkin esasları kapsayan program,uygulamalı girişimcilik eğitimi, yeni girişimci desteği ve işgem desteği olmak üzere üç alt programdan oluşuyor.
İŞKUR ankara il müdürü talip altuğ, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, İŞKUR’un avrupa birliği iş geliştirme merkezleri ABİGEM ve PMC oluşum aracılığıyla girişimci olmak için başvuranlar arasında yapılacak sınav sonrasında girişimcilik kursuna katılmaya hak kazananlara,15 gün süren 72 saatlik girişimcilik eğitimi verileceğini söyledi.