Girişim sermayesi fonu nedir.

Birikimlerin getirisinin enflasyonun altında kalmasının öncelik kazandığı şu günlerde bir çok tasarruf sahibi farklı yatırım enstürmanları ve onların olası getirilerini değerlendiriyor. Re-pie portföy yönetimi a.ş tarafından geçen hafta açıklanan start-up 1 girişim sermayesi yatırım fonu da bunlardan biri. Re-pie start-up 1 GSYF finans, enerji, sağlık, lojistik, gıda, tarım, perakende, oyun, yazılım, bilişim alternatif yatırım fonudur. Start-up 1, teknoloji ve yenilik odaklı iş modelleri ile globalde büyüme potansiyeli yüksek birden fazla girişim şirketine sermaye aktarımı veya pay devri yoluyla ortak olmayı hedeflemektedir. Yatırım yapmayı planladıkları girişimleri Seri A turlarına hazır hale getirmek ilk görevleridir.
Nitelikli yatırımcıların yatırım yapabildiği, yönetim stratejisi ve yatırım araçları konusunda herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan fon türüdür. Bu fon, türkiye’de ve yurt dışında sadece SPK’nın “nitelikli yatırımcı” tanımına uyan kişi ve kurumlara satılabilmektedir.
Kimlere nitelikli yatırımcı denir ?
İlgili SPK tebliğine göre, nakti mevduatlarının ve sahip olduğu sermaye piyasası araçlarının da dahil olduğu finansal varlıkları toplamının 1.000.000 Türk lirası sahibi bireyler, ileri düzey, türev ürünleri spk lisansı sahibi üst düzey finans yöneticilerinin yanı yatırımcı kabul edilir. Dolayısı ile bu tanıma uyan vasıflara sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ve bunu beyan ediyorsanız siz de nitelikli yatırımcısınız demektir.
Re-pie start-up 1 girişim sermayesi yatırım fonu hangi şirketlere yatırım yapmayı planlıyor ?
Fon, başta kunduz, vimesoft, artıox, venuex, hergele, passion punch studio, teleomeye ve uzman çiftçi girişimlerine yatırım yapmayı planlıyor.
Start-up 1 girişim sermayesi güvenilir mi?
Eğer orta uzun vadeli, risk odaklı yatırım stratejisi benimsenmiş ve yukarıda bahsi geçen nitelikli yatırımcı tanımına uygun olduğunuzu düşünüyorsanız start-up 1 GSYF ihracına katılabilirsiniz. Süreç planlanan şirketlerin riskinden başka bir risk söz konusu değildir. Yatırım yapılan şirketlerin doğru seçim olup olmadığı kendi başınıza vermeniz gereken bir karar olduğunu unutmayın.
Start-up 1 girişim sermayesi yatırım fonu hakkında daha detaylı bilgi için Re-pie web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Katılım için son tarih 30,09,2022