Gecikme ve faiz oranı.

Kredi kartı düzenlemesi için merkez bankası’ndan çalışmaları devam ederken yapılacak düzenlemelere ilişkin belirsizlik sürüyor. Diğer yandan merkez bankası’nın kredi kartı faizleri için değişiklik yapıp yapamayacağının belli olacağı tarih açıklandı.
Kredi kartı borçlanmaları geçen yıla göre yüzde 157 artarak rekor seviyeye yükselince ekonomi yönetimi harekete geçti. Türkiye cumhuriyet merkez bankası TCMB başkanı fatih karahan kredi kartlarına yönelik faiz taksit ve kart limitlerinin sınırlanabileceği sinyalini vererek çalışmaların başladığını aktardı.
Şimdi ise gözler perşembe gününe çevrildi. Peki, kredi kartlarına ilişkin nasıl bir değişiklik yapılacak.
Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak.
Bu açıklamanın ardından tüm dikkatler merkez bankası faiz kararına çevrildi. Para Politikası kurulu PPK
kararı 22 şubat perşembe saat 14:00’te açıklanacak. TCMB ocak ayında politika faizi 250 baz puan artırarak yüzde 45’e çıkarmış ve faiz artışlarına sona geldiğinde işaret etmişti. Piyasalar, faizin sabit bırakılacağına neredeyse kesin gözüyle bakıyor. Faiz kararının yanı sıra merkez bankası’nın kredi kartı referans faiz oranlarında değişiklik yapıp yapmayacağı da takip edilecek.
Kredi kartı faizleri
banka ocak ayındaki faiz artışına rağmen kredi kartları için referans faiz oranlarını sabit tutmuştu.
Merkez Bankası, kredi kartı faizlerini kasım ayından bu yana değiştiremiyor. Referans oranının mevcut seviyesi 3.11 üst sınır olarak belirlendi. Düzenleme ile kredi kartı azami faiz ve üye işyeri azami komisyon oranlarında artış yapılmadı. Konuyla ilgili CNN türk canlı yayında açıklamalarda bulunan prof. dr. Murat ferman şu ifadeleri kullandı.
Kredi kartları sıkılaştırıcı politikanın önemli bacaklarından birisidir. Siz sıkılaştırıcı politikalar yürütüyorsanız kredi ve kredi kartı harcamaları bunun dışında bırakamazsınız. Elbette sıkılaştırma yapılacak kimse bedelini ve özellikle hukuki çıkarımlarını düşünerek olmayan limitini zaten harcayamaz.
Son dönemlerde bankalar kredi kartı harcamalarını artırmak için harcama sözüne karşılık bonuslar veriyorlar, ek kart çıkardığınızda bonus veriyorlar. Limitleri son zamanlarda artıyorlar. Bugün 100 binlerle ifade edilen kredi kartı limitleri sıradan hale gelmiş oldu. Kredi kartını bilinçli kullanırsanız 2 kartı hesap kesim tarihlerine kadar ayarlarsanız 43 güne kadar ücretsiz, faiz gideri ödemeden nakit yönetimi yapabilirsiniz. Bunu yapan da çok sayıda insan var.