Garanti’den Shop & Miles sahipleri.

Eğer Shop and Miles kredi kartı sahibiyseniz, Garanti cephesinde bu ile ilgili bazı değişiklikler olduğunu farketmişsinizdir. Milliyet gazetesinde çıkan bu haberden anladığımız kadarıyla söz konusu değişiklik sürecinin sonuna gelinmiş gibi. Temmuz ayı sonunda hayatımıza girecek. 3. nesil mobil iletişim kampanyalarının ivmesinden faydalanarak bu yeni projelerini tanıtmak isteyen Garanti bankası, bir kaç aydır devam eden süreçle ilgili lansmanı “Shop and miles’da ikinci jenerasyon ” başlığıyla yapmayı tercih etti.
Bundan yaklaşık üç ay öncesinde Garanti Bankası shop and miles kredi kartı sahiplerine bir mektup gönderimi yapılarak, değişiklik hakkında bir ön bildirim yapılmıştı. Buna göre Shop and miles sahiplerine kendileri için daha avantajlı mil kazanımı imkanı verecek iki yeni kredi kartı verileceği bilgisi verildi. Shop and miles visa kart sahiplerine biri MasterCard diğeri amex olmak üzere iki yeni kredi kartı daha verilecekti. Yeni mastercard’lar kullanılmaya başlandıktan sonra, eski Shop and miles’lar üç ay içerisinde otomatik olarak iptal edilecekti. Amex kart kullanıldığında mil kazanımı %25 daha avantajlı gerçekleşecekti. Amex, yani American Express finansal hizmetler sağlayan bir ödeme sistemi şirketidir.
Özellikle Kuzey amerika kıtasında sağladığı ek servisler ve üye işyeri ağı nedeniyle oldukça yaygındır. Amex tarafından verilen hizmetler arasında kredi kartı, charge kart ve seyahat çekleri bulunur. Amex tarafından verilen hizmetler arasında kredi kartı, charge kart ve seyahat çekleri bulunur. Charge kart, kredi kartı mantığında sahiplerine alışverişlerde kullanım ve bir ay sonra ödeme imkanı tanır. Kredi kartından farklı olarak dönem içinde yaptığınız harcamaların tamamını ödeme zorundasınızdır. Asgari ödeme tutarı yoktur. Geç ödeme yaptığınızda veya borcun tamamını yatırmadığınızda, dönem bakiyesinin %5’i civarında bir ücret işletilir. faiz değil gecikme ücreti işletiliyor Kredi kartında ise son ödeme tarihine kadar asgari tutar ödenmesi durumunda herhangi bir gecikme ücreti yansıtılmaz. Ödenmeyen bakiyeye faiz işletilir. Seyahat çekleri ise seyahat eden amerikalılar tarafından kullanılan tutarları 10 20 50 ve 100 dolar gibi önceden belli karşılığı çeki veren şirket tarafından garanti edilen bu durum da amex şirketi oluyor seyahat edilen ülkede kolayca nakde çevrilmesi imkanı olan çeklerdir. Verilen hizmetlerden alınan ücret komisyon ve faizler diğer tüketici finansman ürünleri arasında karşılaştırıldığında kredi kartından biraz daha maliyetli olarak sınıflandırılabilir.
American express kart 90’lı yılların ortasına kadar çeşitli bankalar tarafından ülkemizde üst gelir grubundaki müşteriler şimdiki tanımıyla özel bankacılık müşterileri için direk olarak amex şirketinden getirildi. Ancak söz konusu kartın sadece yurtdışın da kullanımı olması ve bu alanda faaliyet gösteren visa ve mastercard ödeme sistemleri tarafından geliştirilmiş prestij ürünlerinin ülkemizde yaygınlaşması ile belirli bir süre sonra kayboldular. 90’lı yılların ortasında Akbank amex’i kendi markası altında perakende bankacılık hizmetleri çerçevesinde yaygınlaştırma çabası içine girdi, ancak kartın sadece Türkiye sınırları içerisinde geçerli olması ve onda da üye işyeri sayısı açısından yetersiz kalması nedeniyle tekrar kayıplara karıştı.