Garanti’de 2015 hedefi aktifte yüzde 13.

Cari açık ve enflasyondaki iyileşme ve TCMB’nin ilk yarıda faiz indiriminin de etkisiyle 2015’in faaliyetler açısından daha iyi bir yıl olmasını bekleyen garanti bankası bu yıl aktiflerde ve mevduatta yüzde 13, kredilerde yüzde 15 büyüme hedeflediğini açıkladı. KAP’a yapılan 2015 yılını içeren “Geleceğe yönelik değerlendirmeler” notunda, bankanın kredi büyümesinin, geçen seneye göre
hafif artış gösterse de, ılımlı seviyelerde kalacağı belirtildi.
Garanti Bankası TL kredilerde 2024 sonunda yüzde 13’ün üzerinde büyüme tahmin ederken, bu yıl büyümenin yüzde 15 olacağını öngörüyor. Yabancı para kredilerde de 2014 sonundaki yatay seyrin ardındann, bu sene yatırım kredileri öncülüğünde yüzde 8 büyüme öngörüyor. Banka, kredi kartı alacaklarında ise geçen sene sonunda tahmin edilen yüzde 1 daralmanın, yerini bu yıl yaklaşık yüzde 10 büyümeye bırakacağını öngörülüyor. TL işletme kredilerinde ise bu yıl yaklaşık yüzde 24 büyüme bekleniyor. Bu yıl sonunda takipteki kredilerin oranının yüzde 2,7 olmasını 2014’te de bu oranın yüzde 2.5 seviyesinde gerçekleşmesini bekleyen bankanın menkul kıymetlerde de yüzde 11 büyüme beklediği belirtildi.
Önümüzde nispeten daha pozitif bir yıl var
Şartlar zorlayıcı olmaya devam etse de, önümüzde nispeten daha pozitif bir yıl var” denilen garanti bankası açıklamasında, GSYH büyümesinin 2015 için yüzde 3,7 tahmin edildiği belirtilerek şu ifadelere yer verildi. Cari açık ve enflasyonda gerçekleşecek iyileşme, merkez bankası’na 2015 yılının ilk yarısında faiz indirmesi için alan yaratacak. Önceki yıllarda gerçekleştirilen regülasyonlar gelirleri baskı altında tutmaya devam edecek. BDDK’ın ücret ve komisyonlara getirdiği düzenleme tüm yılı etkileyecek. TL zorunlu karşılıklara ödenen faizde farklılaşmaya gidilecek.”
Bankacılık sektörü için ılımlı büyüme seviyelerinin korunacağının belirtildiği değerlendirmede, bireysel kredilerin büyüme hızında sınırlı artış gerçekleşirken işletme kredilerinin büyümenin ana unsuru olmaya devam edeceği kaydedildi. Aktif kalitesi açısından ise güçlü tahsilat performansının takipteki kredilere yeni girişlerin etkisini hafifleteceği belirtildi.
Yatırımcı ilişkileri web sitesi yayında
Garanti Bankası, yatırımcı ilişkileri web sitesini ve uygulamasını müşterilerinin kullanımına sundu. Bankadan yapılan açıklamaya göre banka, türkçe ve ingilizce olmak üzere iki dilde hazırlanan yatırımcı ilişkileri web sitesini ve ipad uygulamasını hizmete sundu. Garanti TR İPAD uygulaması ile adreslerinden ulaşılabilen güncel haberlere ve özel durum açıklamalarına kolay ulaşımı sağlarken, yatırımcı takvimi fonksiyonuyla kullanıcılara etkinlikleri takip etme ve kişisel takvime ekleme imkanı sunuyor. Açıklamada görüşlerine yer verilen garanti bankası genel müdürü ergun özen, şunları kaydetti. “Borsa istanbul’un en yüksek halka açık piyasa değerine sahip olan garanti’nin yaklaşık 40 ülkeden hissedarı bulunuyor.
Yarattığımız değeri tüm paydaşlarımıza proaktif ve düzenli bir şekilde aktarmakta, dijital kanalların önemine inanıyoruz.”
20 yeni şube 250 yeni personel
Rapora göre, Garanti Bankası, 2015 yılında finansal iştiraklerinden yüzde 16 civarında bir katkı beklendiğini belirtirken, bu yıl 15-20 arasında yeni şube açmayı ve 250 yeni çalışan istihdam etmeyi planladığını duyurdu. Raporda bu yıl özellikle dijital kanallara yoğun mesai harcanağına değinilirken, bu yönde ATM’ler bankanın donanım ve yazılımlarda fiziki bakım ve iyileştirmelere KOBİ’lerin dijitalleşmesine yönelik odağın korunmasına yoğunlaşılacağına da dikkat çekildi.