Garanti ” Evini değiştirine mortgage” kredisi.

Konut kredilerinde kampanyaların artmaya başladığını görüyoruz. Yaklaşan yaz mevsimi ve bu mevsimde evlenen çiftlerin sayısındaki önemli artış, gerek kiralık gerekse satılık konut talebinde bir sıçramaya sebep oluyor. Bunun yanısıra munzam karşılıklar nedeniyle artan faiz oranlarına rağmen konut kredilerinde KKDF oranlarının hala avantajlı olması diğer kredilere kıyasla daha uzun vade ve istikrar gerektiren konut kredilerinin belli bir cazibeyi korumasına sebep oluyor. Garanti Mortgage da mevsimsel olarak artan konut talebini pazar payına çevirmek amacıyla peşinat için birikmiş parası bulunmayan ve sahip olduğu mevcut konutun satışından elde edeceği nakdi peşinat yaparak yeni bir konut satın almak isteyenler için ” evini değiştirene mortgage ” isimli yeni paketi müşterilerine sundu. Yeni ürünle müşterilerin satmayı planladığı konuta da ipotek konularak yeni konut bedelinin tamamı kredilendiriliyor. Bu şekilde peşinatında ertelenmesi sağlanıyor. Tüketici en fazla 12 ay sonra eski ev satışından gelen tutarla peşinat ödemesini yapabiliyor.
Yorumlarımıza geçmeden önce kısaca ürün evini değiştirene mortgage paketinin özelliklerine göz atalım.
Sadece mesken alımı amacıyla ve gerçek kişiler tarafından kullanılabilir.
TL cinsinden kullanılabilir. Kredi tutarı satın alacağınız konutun ekspertiz değerinin en fazla yüzde 100’üne kadar olabilir. Kredi tutarı 2 dilim halinde kullandırılır. Dilimlerden biri mevcut konutun satışı ile yapılacak toplu ödeme için, diğeri ise tercih ettiğiniz vadede yapacağınız düzenli ödemeler için oluşturulur. Toplu ödeme için açılan kredi maksimum 12 ay vadeli olabilir.
toplu ödemeden sonra da düzenli ödemelerine devam edilecek kredi ise maksimum 240 ay vadeli olabilir.
Toplu ödeme kredi sadece sabit faizli kullandırılırken, diğer krediniz için tercih ettiğiniz faiz tipini seçebilirsiniz.
Teminat olarak yeni satın alacağınız konutun ipoteğine ek olarak mevcutta sahip olduğunuz konutun ipoteği de talep edilir. Genel olarak kefil koşulu aranmamakla birlikte şubeler uygun gördükleri takdirde kefil talep etme hakkına sahiptir.
Toplu ödemeleri krediniz vadesinden önce kapatılırsa bu dilim özelinde erken kapama ücreti alınmaz.