Garanti emeklilik gelir ve kredi kartı ödeme.

Daha önce özel işsizlik sigortası ile ilgilii bilgilendirici olacak genel bir makaleyi buradan sizlerle paylaşmıştık. Özel işsizlik sigortası başlığı altında piyasada bulunan ürünleri incelerken karşımıza çıkan ve Garanti Emeklilik tarafından bu alanda sunulan teminatlara sahip ürünler hakkında yayınladığımız daha genel bir içeriğe de buradan ulaşabilirsiniz.
Geçtiğimiz gün bize iletilen bir okuyucumuzun sorunu nedeniyle, Garanti Emeklilik tarafından sunulan işsizlik sigortası ürünleri arasında yer alan Gelir güvencesi ve Kredi kartı ödeme güvencesi ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almaya karar verdik. Okuyucumuz M.T’nin sorununa yardımcı olabilmek amacıyla, konuyla ilgili daha güncel bilgilere sahip, sigorta alanında yüksek lisans yapmış ve halihazırda aktif olarak sigorta acenteliği yapan bir sektör profesyonelinden görüş aldık. Bu konuda desteklerinden dolayı A.A’ya çok teşekkür ediyoruz. Konuyla ilgili olarak sorun yaşayan okuyucumuzun ve bize bu sorun ile ilgili görüşlerini paylaşan sigorta sektörü profesyonelinin izinleriyle, Garanti emeklilik gelir güvencesi ve Kredi kartı ödeme güvencesi sigortası ürünleri ile ilgili yaşanan sorunu ve aldığımız görüşü sizinle paylaşmak istiyoruz. Bu yazımız sayesinde hem benzer bir üründen mağdur olmanız halinde yaşayacağınız süreç ve hem de sonrasında yapılması gerekenlerle ilgili oldukça faydalı bilgiler edineceğinizi inanıyoruz.
Gelir ve Kredi kartı ödeme güvencesi ile ilgili yaşanan sorun
Okurumuz bize bir email atarak ile başından geçeni çok yalın ve anlaşılır bir dille anlatmış.
Öncelikle okurumuzun yaşadığı deneyimi hiç değiştirmeden aktaralım;
“28 nisan 2009 tarihinde Garanti Emeklilik’ten Gelir Güvencesi Sigortası ile kredi kartı ödeme güvencesi sigortası yaptırmıştım. 31 ekim 2009 itibarı ile, mimar olarak SSK’lı çalışmakta olduğum firmadan çıkartıldım. İstenen belgeleri dilekçe ve işten çıkartılma belgesi Garanti emeklilik’e verdim, başvurunun 10 gün içinde sonuçlanacağını söylediler. 10 günden sonra tekrar sorduğumda, belgelerde eksiklik olduğu, SGK’dan halen çalışmadığıma dair belge, İŞKUR’a kayıt belgesi, işyerinden neden çıkartıldığıma dair yazı, bu yazıyı imzalayının imza sirküleri gibi yeni belgeler istediler. Ayrıca, kredi kartı ödeme güvencesi için de aralık ayı SGK işsizlik ödemesinin dekontu istendi ve tekrar 10 gün içinde değerlendirme yapılacağı söylendi. Aralık’ta yeniden soruğumda teslim etmiş olduğum belgelerden birinin okunaksız olduğundan yenisini vermem gerektiği, ödemenin de bundan sonra yapılacağı söylendi.
Bunu da yaptıktan sonra 6 ocak 2010’da elime geçen, 18 aralık 2009 tarihli ve nedense 31 aralık 2009’da postaya verilmiş olan 2 yazı ulaştı. Bunlara göre “aktif olarak çalıştığım” bilgisi alındığından ödeme yapılamayacağı belirtiliyor.
Herhangi bir şekilde çalışmadığımdan ve üstelik SGK tarafından da bu belgelendiğinden, böyle bir bilgiyi nasıl edindiklerini öğrenmek için Garanti Emeklilik’te birçok yeri aradım, ancak bana somut bir bilgi vermediler. Sadece bir yerden bana “kayıt dışı” çalıştığımın tespit edilmiş olabileceği söylendi ancak bunun da nasıl tespit edildiği bildirilmedi. Kişisel tahminim işyerinden ayrıldıktan, bana bir projeyle ilgili danışmanlık yapıp yapmayacağımı soran bir kişiden bir telefon aldım. Yapabileceğimi, konuyla ilgili daha detaylı görüşmemiz gerektiğini söyledim. Ne çalışma şartları, ne ücret, ne de işin kapsamı üzerinde konuşuldu, sonra da tekrar aramadılar.
Garanti Emeklilik, sigortalarımdan doğan haklarımı ödememek için, beni günlerce oyaladıktan sonra, şimdi de hiçbir dayanağı olmaksızın benim “kayıt dışı” çalışmakta olduğumu öne sürmektedir. Eğer dayanakları tahmin ettiğim bu telefon görüşmesi ise, ben elbette ki gelebilecek iş olanaklarını değerlendireceğim, iş arıyor ve olasılıkları değerlendiriyor olmam beni sigorta kapsamından çıkartırır mı?