Garanti emeklilik gelir ve kredi kartı ödeme güvencesi.

Daha önce özel işsizlik sigortası ile ilgili bilgiledirici olarak genel bir makaleyi buradan sizlerle paylaşmıştık. Özel işsizlik sigortası başlığı altında piyasada bulunan ürünleri incelirken karşımıza çıkan ve Garanti emeklilik tarafından bu alanda sunulan teminatlara sahip ürünler hakkında yayınladığımız daha genel bir içeriğe de buradan ulaşabilirsiniz.
Geçtiğimiz gün bize iletilen bir okuyucumuzun sorunu nedeniyle, Garanti Emeklilik tarafından sunulan işsizlik sigortası ürünleri arasında yer alan gelir güvencesi ve kredi kartı ödeme güvencesi ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almaya karar verdik. Okuyucumuz M.T’nin sorununa yardımcı olabilmek amacıyla, konuyla ilgili daha güncel bilgilere sahip, sigorta alanında yüksek lisans yapmış ve halihazırda aktif olarak sigorta acenteliği yapan bir sektör profesyonelinden görüş aldık. Bu konuda desteklerinden dolayı A.A.’ya çok teşekkür ediyoruz.
Konuyla ilgili olarak sorun yaşayan okuyucumuzun ve bize bu sorun ile ilgili görüşlerini paylaşan sigorta sektörü profesyonellerin izinleriyle, Garanti Emeklilik Gelir Güvencesi ve kredi kartı ödeme güvencesi sigortası ürünleri ile ilgili yaşanan sorunu ve aldığımız görüşü sizinle paylaşmak istiyoruz. Bu yazımız sayesinde hem benzer bir üründen mağdur olmanız halinde yaşayacağınız süreç ve hem de sonrasında yapılması gerekenlerle ilgili oldukça faydalı bilgiler edineceğinize inanıyoruz.
Gelir ve kredi kartı ödeme güvencesi ile ilgili yaşanan sorun
Okurumuz bize bir email atarak ile başından geçeni çok yalın ve anlaşılır bir dille anlatmış.
Öncelikle okurumuzun yaşadığı deneyimi hiç değiştirmeden aktaralım.
“28 nisan 2009 tarihinde garanti emeklilik’ten gelir güvencesi sigortası ile kredi kartı ödeme güvencesi sigortası yaptırmıştım. 31 ekim 2009 itibarı ile, mimar olarak SSK’lı çalışmakta olduğum firmadan çıkartıldım. İstenen belgeleri dilekçe ve işten çıkartılma belgesi garanti emeklilik’e verdim. başvurunun 10 gün içinde sonuçlanacağını söylediler. 10 günden sonra tekrar sorduğumda, belgelerde eksiklik olduğu, SGK’dan halen çalıştığıma dair belge, İŞKUR’a kayıt belgesi, işyerinden neden çıkartıldığıma dair yazı, bu yazıyı imzalayanın imza sirküleri gibi yeni belgeler istediler. Ayrıca, kredi kartı ödeme güvencesi için de aralık ayı SGK işsizlik ödemesinin dekontu istendi ve tekrar 10 gün içinde değerlendirme yapılacağı söylendi.