Garanti bankası’nın sicil affı.

Garanti bankası’nın sektör içindeki önemi
Bankacılık sektöründe dönem dönem görev yapmış biri olarak, Garanti Bankası’nın sektörde öncü olarak görülen bir banka olduğunu söylememiz gerekiyor. İnnovasyona verdikleri önemi ve zaman içerisinde bu yönde yaptıkları yatırım sayesinde kazandıkları rekabetsel avantajları, Türk bankacılık tarihine kısaca bir göz atarak farketmek mümkün. Türkiye’de en çok tercih edilen banka internet şubesi olması, kimsenin düşünmediği bir dönemde Elma hesabı uygulaması ile Türk piyasalarına girmesi bunlardan sadece ikisi. Siz de piyasadaki mevcut bankacılık ürünlerine göz attığınızda bu örnekleri arttırabilirsiniz.
Öncelikle söylemeniz gerekirki bu bir reklam yazısı değildir. Garanti Bankası’nın uygulamalarının veya ürünlerini övmek yapmak istediğimiz en son şey. Ama burada innovasyon konusunda Sezar’ın hakkını Sezar’a vermek gibi bir yükümlülüğümüz var. Dediğimiz gibi getirdiği yenilikler sayesinde rakiplerine karşı elde ettiği avantajlar ve başarılar, sektör içerisinde yakından takip edilmesine, hatta birçok açıdan kopyalanmasına neden oluyor. İşte bu nedenle Garanti Bankası’nın sicil affı ile ilgili izleyeceği politika kritik önem taşıyor. Biz bu politikaların sektör büyük bankaları dahil olmak üzere sektöre örnek teşkil edeceğine inanıyoruz. Geçmişte birçok defa böyle oldu, niye bu sefer de böyle olmasın.
Bankalar “müşterinin mevcut durumunu” nasıl tespit ederler?
Bankalar müşterilerin mevcut durum tespitini yaparlarken iki önemli kaynak kullanırlar. Bunlardan ilki, başvuru sahipleri kendi müşterileri ise bu kişilerin kendi sistemlerindeki mevcut kayıtlarıdır.