Garanti bankası ekonomik canlandırma.

Büyük olasılıkla Garanti Bankası’nın yeni reklam kampanyasına TV’de rastlamışsınızdır. ABD başkanı barack obama’nın kendisine benzeyen bir oyunca tarafından canlandırıldığı reklam, Garanti’nin müşterilerinin ihtiyaçlarını ve ekonomik konjoktörü dikkate alarak hazırladığı ekonomik canlandırma paketi kampanyasını konu alıyor.
Garanti, tüm müşterilerine %1,19’dan başlayan faizlerle destek kredisi sunuyor. Eğer bu krediyi alma başarabilirseniz, Bonus veya Flexi kredi kartınızla yapacağınız market alışverişlerinizde 3 kat fazla bonus kazanma şansınız var.
Bu kadar genel bakınca gerçekten güzel bir kampanya gibi gözüküyor. Ancak detaylara indiğimizde bu şartlarla kredi alabilmenin o kadar kolay olmadığını görüyoruz.
Öncelikle %1,19 faiz oranı sadece kamu çalışanları ile işsizlik sigortası yapılan bordrolu çalışanlar için geçerli. Eğer kamu çalışanı değilseniz ve işsizlik sigortası da yaptırmak istemiyorsanız %0,05 faiz oranı uygulanıyor, yani toplamda %1,24 faiz oranıyla kredi alabiliyorsunuz.
Gelelim 3 kat bonus olayına. Elbette kredi aldınız diye market alışverişlerinizden aylarca 3 kat bonus kazanacak değilsiniz. Market kampanyası, zaman kısıtlı bir kampanya, kredi kullandırımını takip eden hafta başlıyor ve sadece 1 ay boyunca geçerli oluyor. Her hafta bir kere market alışverişi yaptığınızı varsayarsak, bir ayda toplam 4 kere 3 kat bonus kazancaksınız. demektir. Kampanyanın önemli şartlarından birinin de ” kazanılan toplam bonus tutarının, kullanılan kredinin %1’ini ve 100 TL’yi geçemeyeceği” olduğunu hatırlatalım.