Fransa ekonomik baskılar nedeniyle zorlu bütçe kesintileriyle karşı karşıya.

Fransız hükümeti bütçe açığını kapatmak ve ülkenin mali istikrarını etkileyebilecek olası kredi notu indirimlerini önlemek için acil harcama kesintileri yapmaya hazırlanıyorlar. Fransa’nın harcamaları milli hasılanın %57’sine ulaşarak gelişmiş ekonomiler arasında en yüksek seviyeye ulaşmış durumda ve hükümet bu yılın bütçesi için önerilen 10 milyar avroluk kesintinin yeterli olmayacağını kabul ediyor.
Maliye bakanı bruno le maire harcamaların azaltılabileceği alanlardan birinin tıbbi ulaşım hizmetleri olduğunu belirtti. Hükümet, her gün binlerce hastayı taşıyan özel taksilerin ücretlerinin önemli bir kısmını ödüyor ve bu da yıllık 6 milyar avro’luk bir maliyet anlamına geliyor. Ancak taksi şoförleri 2018’den bu yana devlet tarafından düzenlenen tarifelerin dondurulmasını protesto ediyor ve paris’te düzenlenecek olimpiyat oyunları öncesinde daha fazla gösteri yapmayı planlıyor.
Tıbbi taşımacılığın yanı sıra hükümet kurumlar vergisi indirimleri, mesleki eğitim için devlet desteği, uzun süreli hastalık yardımları ve film endüstrisi için hibeler gibi diğer alanlarda da kesintiler yapmayı düşünüyor. Geçen yıl %4,9 olan bütçe açığı hedefini tutturmayarak %5,5 bütçe açığı veren fransa, mali açığını cumhurbaşkanı emmanuel macron’un görev süresinin sonu olan 2027’ye kadar AB Sınırı olan %3ünün altına indirmeyi hedefliyor.
Kredi derecelendirme kuruluşları fransa’nın mali durumunu yakından takip ediyor. Moody’s bu yılki %4.4’lük bütçe açığı hedefine ulaşmanın önemli bir mali ayarlama gerektireceğini belirtti. Fransa’nın kamu borcunun görünümünü negatif olarak belirleyen S&P Global ratings notunu 31 mayıs’ta avrupa parlamentosu seçimlerinden hemen önce güncelleyecek.
Bütçe kesintilerinin nerede yapılacağına ilişkin nihai kararı macron ve başbakan gabriel attal verecek. Bazı milletvekilleri zenginlerden ya da karlı şirketlerden daha yüksek vergi alınmasını savunurken, hükümet macron’un seçildiği 2017 yılından bu yana “yeni vergi yok” politikasını sürdürüyor.
Merkez Bankası başkanı françois villeroy da galhau hükümet harcamalarının tarihsel olarak enflasyondan daha hızlı büyüdüğüne dikkat çekerek, harcamaları enflasyona göre düzeltilmiş olarak sabit tutan bir yaklaşım önerdi. Bu tıbbi taksi hizmetleri için araç paylaşımını teşvik etmek gibi önlemleri içerebilir.
Hükümetin kısa süre içinde brüksel’de bu mali kısıtlamaları nasıl aşmayı planladığını özetleyen revize edilmiş bir bütçe açığı azaltma planı göndermesi bekleniyor.