Franchising kredisi veren bankalar.

Dönem dönem birçok ekonomik krizin yaşandığı ülkemizde, krizlerin bazıları için aynı zamanda bir fırsat olabileceği en çok konuşulan konuların başında geliyor. Geçmişte de görüldüğü üzere, bu gibi krizlerin sonunda çeşitli sektörlerde yeni parlayan değerlerinin çıktığı bir çok örnekle kanıtlamak mümkün.
Vatan gazetesinde çıkan bu habere göre krizin parlayan yıldızları arasında franchising öne çıkıyor. Kısaca değinmek gerekirse franchising sisteminde markanın imtiyaz hakkı sahibi belirli süre, koşul ve sınırları kapsayan sözleşmeye dayalı bir anlaşmayla bağımsız yatırımcılara sistemini ve markasını kullandırıyor. Güncel bir örnek vermek gerekirse kısa bir süre önce süpermarket zinciri DiaSA, franchising yöntemiyle yatırımcılara kriz ortamında iş imkanı sağlayacağını duyurmuştu.
Kriz nedeniyle hayatları bir şekilde etkilenmiş olan Türk insanının, ticarete atılırken sıfırdan bir marka yaratarak pazarda tutunma çabasına girmekten kaçınıp halihazırda pazarda belli bir varlığı olan markaların isim haklarını almayı tercih ediyor olması oldukça normal. Türkiye Franchise derneği başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, 2008 yılı ekim ayı ile kıyaslandığında franchise alan kişi sayılarında 15 kat artış olduğu söyleniyor.