Fortis 18+ Worldcard başvurusu.

Daha önce sizinle paylaştığımız “Gençler ve öğrenciler için kredi kartları ve diğer bankacılık ürünleri” başlıklı yazımızda bankaların kredi kartı başta olmak üzere diğer bankacılık ürünlerinde gençler ve öğrenciler için neler yaptıklarına değinmiştik. İlgili yazımızdan yaklaşık 6 ay sonra gençlik segmentini, özellikle de üniversite öğrencilerini hedefleyen yeni bir ürün çıktığına dair bir bilgi aldık. Fortis tarafından çıkartılan 18+ worldcard adlı bu ürün, fortis worldcard’tan tamamen farklı bir görselliğe sahip. “Hayata senin için şimdi başlıyor..” sloganıyla piyasaya giren bu ürün üniveristeli gençler için tasarlanmış tipik bir kredi kartı.
Kimler fortis 18+ worldcard alabilir ?
Fortis, bu kredi kartı ile 18-26 yaş arasında çalışmayan üniversite lisansüstü doktora öğrencilerine ulaşmayı hedefliyor. 18 yaşının altındaysanız kredi kartı sahibi olmanız zaten kanunen mümkün değil. 26 yaşının üzerindeyseniz de özelliklerini buradan sizler ile paylaşacağımız fortis 18+ worldcard başvurunuz yaş haddinden dolayı onaylanmayacaktır.
Hedef kitle yüksek öğrenim gören ancak çalışmayan öğrenciler
Kredi kartı ve kredi başvurularında değerlendirmeye alınan en önemli kriter başvuru sahibinin borçlanmak istediği tutarı ödeyebilecek bir gelire sahip olup olmadığıdır. Hedef kitle olarak çalışmayan üniversite lisansüstü doktora öğrencilerini hedeflemelerinin ilk bakışta bizi biraz şaşırttığını itiraz etmeliyiz. Ürün olarak “üniversite öğrencileri” kredi kartı tasarlamak söz konusu olunca, kendi içerisinde bir mantığı olduğunu düşünüp fazla tepki göstermemeyi tercih ettik.
Sadece üniversite öğrencisi olmak yeterli mi?
Aldığımız bilgiye göre bu kartın verilebileceği üniversitelerin yeraldığı uzun bir liste var, ancak bu listenin geçerliliği dönemsel olarak ve söz konusu üniversitenin bulunduğu bölgede fortis şubesinin olup olmadığına bağlı olarak değişiyor.
Fortis 18+worldcard’ın faiz oranı ve kart ücreti açısından avantajlı bir ürün olmasından dolayı, halihazırda standart fortis worldcard sahibi olan ve yukarıda bahsettiğimiz çalışmayan ve yüksek öğrenim gören kart sahipleri başvuruda bulunamıyor.
Ürün özellikleri
Fortis 18+ worldcard düşük limitli bir kredi kartı
Klasik visa kredi kartı olan fortis 18+ worldcard kart sahiplerinin sahip olabilecekleri maksimum limit 1.000 TL ürünün, limitleri sınırlı tutularak üniversite öğrencilerine harçlıkları oranında kredi kartı kullanma deneyimi yaşatmaya çalışılan bir kredi kartı olduğunun altı çizilmiş. Bunu, ilk kez kredi kartı kullanacak olan üniversite öğrencilerinin arasında kantarın topuzunu kaçıranlarının olması durumunda, bu kişilerin hayata atılmadan kredi kartı borcu nedeniyle sorun yaşamalarının bir anlamda önüne geçebilecek sosyal sorumluluk kapsamında alınmış bir önlem olarak değerlendirebilirsiniz.