Firmalara kredi desteği.

Üç kamu bankası 11 bin 500 firmaya 5.2 milyar TL kredi tahsis etti, 1.7 milyar TL kredi kullanıldı.
Ziraat bankası, halkbank ve vakıfbank tarafından ivme finansman paketi ile temmuz sonu itibariyle 11 bin 500 firmaya 1.7 milyar TL kredi kullandırıldı.
Bankalar tarafından yapılan ortak açıklamada şöyle denildi:
“23 mayıs 2019 tarihinde ülke ekonomisinin istikrarlı büyümesi, gelişmesi, dünya ticaretinden hak ettiği payı alması ve cari dengeye olumlu katkı sağlamak amacı ile ziraat bankası, halkbank ve vakıfbank tarafından ivme finansman paketi uygulamaya alınmıştır. Bu paketle istihdam katkı oranı ve ihracat döviz geliri potansiyeli yüksek olmasına karşın, ithalat bağımlılığı olduğu için ülkemizin dış ticaret açığı vermesine sebebiyet veren sanayi sektöründe yer alan,hammadde ara malı üreten, makine imalatı yapan ve yerli makine alımı yapan firmaların yeni yatırımları ve yatırım sonrasında ihtiyaç duyacakları işletme kredileri ile soya, ayçiçeği, mısır ve yem üretiminin desteklenmesine yönelik yatırım ve işletme kredileri kullandırılması hedeflenmiştir.
Temmuz 2019 sonu itibariyle 3 bankamız tarafından ivme finansman paketi kapsamında 11.500 firmaya 5.2 milyar TL kredi limiti tahsis edilmiş, 1.7 milyar TL kredi kullandırımı yapılmıştır. Orta ve büyük ölçekli firmalara kredi kullandırımı yatırım kapsamında satın alınan makinelerinin teslimlerine bağlı olarak devam etmektedir.”
Albayrak: ivme finansman paketi başarıyla yoluna devam ediyor
Konuyla ilgili twitter hesabından açıklama yapan hazine ve maliye bakanı berat albayrak, “kaliteli ve sürüdürebilir büyüme hedefimiz doğrultusunda ihracat ve katma değerli ürün üretimini destekleyen ivme finansman paketi başarıyla yoluna devam ediyor. Bugüne kadar firmalarımıza 5.2 milyar TL kredi tahsis edilirken, bu rakamın 1.7 milyar TL’si ise kullanıldı.” diye yazdı.