Findeks kredi notu hangi kriterler etkili.

Findeks kredi notu’nuz belirlenirken hangi kriterler, ne kadar etkilidir.
Bankalar ve finansal kurumlar için birinci öncelikli amaç, borç verdikleri parayı belli bir kar marjı ile geri alabilmektedir. Kredi notu, talepte bulunan kişinin borcunu geri ödeme olasılığının rakamsal bir değeridir. Kredi notu hesaplanırken 5 farklı kriter, farklı ağırlıklara değerlendirilir.
1 Kriter tüketicinin kullandığı bireysel kredi ve kredi kartı geri ödeme performansıdır. Buradan ortaya çıkan rakamsal değerin %30’u ağırlıkla alınır.
2 Kriter olarak tüketicinin kurumlarda sahip olduğu mevcut hesap ve borç durumu, yani kendisine toplam tahsis edilen limitin ne olduğu, bunun ne kadarının müsait olduğu, yani ne kadarının geri ödemesinin yapıldığı %25 ağırlıkla alınır.
3 Kriter olarak tüketicinin yeni kredi arayışında olup olmadığının rakamsal değeri %20 ağırlıkla dahil edilir. Yani kredi veya kredi kartı başvurusunda bulunmak istediğinizde, kısa süre içerisinde farklı kurumlardan çok sayıda başvuruda bulunulması, findeks kredi notu’nuzu olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden ihtiyacınız olduğunda başvurularınızı sınırlı tutmalısınız.
4 Kriter olan kredi kullanım yoğunluğu, kişinin banka ve finans kuruluşları ile süregelen düzenli ödemelere sahip ilişkisini ortaya koyan kriterdir. Düzenli olarak kredi kartı kullanan ve çeşitli dönemlerde kredi kullanmış bir kişinin hiç kredi kullanmamış bir kişiye oranla daha yüksek bir puanı vardır. kredi notu hesaplanırken bu kriterin ağırlığı %15 civarındadır.
5 Kriter olarak diğer unsurlar bulunur. Bunun kredi notunuz hesaplanırken ki ağırlığı %10 civarındadır.