Finansman erişim ve bankaların dış borç çevirme.

Kredi derecelendirme kuruluşları da bütün bu gelişmeleri fark ettiler. Hazine ve maliye bakanı mehmet şimşek finansmana erişimde şu anda sorun olmadığını belirterek, geçen yılın ilk 5 ayında bankaların dış borç çevirme oranlarının yüzde 96 olduğunu anımsattı. Şimşek, “Bankalar dışarıya borç ödüyordu. 96 dolar bulabiliyorlardı. Bugün bankalarımız 100 dolar borç ödediğinde 148 dolar bulabiliyor. Son 10-11 ayın ortalamasından bahsediyorum. Şirketlerimiz 100 dolar borç ödediğinde, yurt dışından borç 73 dolar bulabiliyorlardı. Bugün 118 dolar bulabiliyor, hem de daha ucuza.” şeklinde konuştu. Türkiye’ye kaynak geldiğinden altını çizen şimşek şu açıklamalarda bulundu. “Dünya bankasından EBRD’ye kadar hemen hemen hepsinde bölgemizde bir numarayız. Dünyada da genelde ilk 3’teyiz. Çünkü hazinemiz çalışıyor. Şimdi programımız da çalıştığına göre buraya ilgi de artacaktır. Kredi derecelendirme kuruluşları gelişmeleri fark ettiler. Gecikmeli de olsa şu anda notumuzu artırıyorlar. Hepsinin görünümü pozitif. Bu şu demek Program çalışmaya devam etsin, biz notu tekrar artıracağız.” diyor özeti bu. Çünkü pozitif görünüm demek, “Bir sonraki adımda ben not artırmayı düşünüyorum. demektir. Yeter ki programda kararlılık devam etsin sabırla kararlılıkla program uygulansın.”
“Para politikası tedbirleri gecikmeli olarak etkili olur”
Bakan şimşek geçen yılın mayıs ayında türkiye’nin ilave maliyetinin spead 655 baz puan olduğunu anımsatarak “bugün bu 239 kez puana kadar düştü. Yani türkiye geçen sene bu vakitlerde bize benzer ülkelerin finansman maliyetinin 1.5 k katıyla borçlanırken bugün bu tersine dönmüş. onlar bizim neredeyse 1,5 katımız ilave bir spread’le borçlanıyor. Bundan daha fazla programın çalıştığına dair emare istiyor musunuz bilmiyorum.” şeklinde konuştu.
Vatandaşın enflasyon konusundaki beklentilerine değinen şimşek “Şimdi vatandaşlarımız diyebilirler ki enflasyon yüksek ve mayıs ayında da yükselecek. Bu nasıl oluyor madem bu dezenflasyon programı çünkü mayıs ayı enflasyonu son 12 ayın enflasyonudur da onun için nisan ayı enflasyon cari enflasyon değil. Son 12 ayda gerçekleşen enflasyondur.” ifadelerini kullandı.