Finansbank çift sarılı hesap başvurusu.

ING Bank’ın turuncu hesap’la öncülüğü ettiği, sonrasında TEB’in marifetli hesap’la rekabete ortak olduğu birikim hesabı furyasına finansbank da katıldı. Çift sarılı hesap ismiyle vadeli hesaba alternatif olarak sunulan ürünler finansbank müşterilerine avantajlı faiz oranlarıyla birikim yapma imkanı sunuyor. Çift sarılı hesap’ın özellikleri Turuncu hesap ve marifetli hesap incelemelerinde birikim hesaplarının genel özelliklerinden bahsetmiştik. Benzer özelliklerden bahsedip sizleri sıkmamak adına bu yazımızda finansbank çift sarılı hesap’ı diğerlerinden ayıran farklılıklar üzerinde duracağız.
Günlük olarak faiz kazandıran finansbank çift sarılı hesap’taki hoşgeldin faizi yüzde 12. rakip bankalarınkinden daha yüksek olan bu oran 90 gün boyunca uygulanıyor. Ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta var, hoşgeldin faizi sadece hesapta 10 bin ve 150 bin TL USD EUR arası bakiye bulunan günler için geçerli. Faiz oranı döviz cinsine göre farklılık gösteriyor. Hoşgeldin faizi sonrası uygulanacak ana faiz oranı ise henüz belirlenmemiş.
Çift sarılı hesap vadesiz ve vadeli hesabın bir bileşimi olarak tanımlanmış. Vadesiz ve düzenli ödeme talimatı verebilir, hesabınıza KMH limiti tanımlatabiliryorsunuz. Bu kullanım özellikleriyle birikimi takip etmek zor olduğundan, çift sarılı hesap bir birikim hesabından çok karma bir hesap olarak işlev görüyor.
Çift sarılı hesap’tan yapılan para transferlerinden ücret alınıyor. Ayrıca rakip bankaların ürünlerinde olmayan hesap işletim ücreti finansbank’ın ürününde ne yazıkki mevcut.
Hesabınızın faiz getirisi kazanabilmesi için bakiyenizin belirlediğiniz alt limitin üzerinde olması gerekiyor. Standart alt limit tutarı 500 TL TL USD EUR
turuncu,marifetli, çift sarılı hesap karışlaştırması
Çift sarılı hesap’la beraber tercih edilebilecek birikim hesabı sayısı 3’e yükseldi. Tercih yapmanıza yardımcı olmak için bu hesapları temel özelliklerini baz alarak aşağıdaki tabloda karşılaştırdık.
Hangi birikim hesabını tercih etmeliyim ?
Finansbnak 30 gün yerine 90 gün süren yüksek tanışma faizi oranıyla bir adım öne çıkıyor. Finansbank 30 gün yerine 90 gün süren yüksek tanışma faizi oranıyla bir adım öne çıkıyor gibi görünüyor. Ancak hesap işletim ücreti ve EFT Havale ücretleri gibi maliyetleri göz önüne almanız gerekiyor 15.000 TL’si olan bir müşteri 500 TL’sini vadesizde bırakıp 14.500 TL üzerinden faiz alacaktır. Ayrıca aylık 6 TL hesap işletim ücreti ödendiği ve internetten ayda 2.5 TL’ye EFT yapıldığı düşünülürse, verilen %12 faiz oranı yıllıkta %10’e denk geliyor.
Ayrıca hoşgeldin faizinin geçerli olduğu 10.000 TL’llik alt limit de oldukça yüksek bir tutar.
Bu tutarın altındaki birikimleri neredeyse hiçbir maliyet ödemeden turuncu veya marifetli hesap’ın hoşgeldin faizinde değerlendirmek daha mantıklı.
Ancak üst limit söz konusu olduğunda finansbank çift sarılı hesap’taki avantajlı faiz oranı 150.000 TL’ye kadar geçerli. Bu tutar finansbank’ın en yakın rakibi ING’nin turuncu hesap için belirlediği 100.000 TL’lik üst sınırddan yüzde 50 daha yüksek. Tanışma faizinin 90 gün boyunca sürdüğünü düşünürsek, birikime konu olan tutar bu kadar yüksek olduğunda finansbank’taki getiri çok daha fazla olacaktır.
Birikim yapmak için disiplin şarttır. Aynen bir vadesiz hesapta olduğu gibi, çift sarılı hesap’tan düzenli fatura ödemesi yapmak veya ATM’den istediğiniz her an para çekebilmek, bu birikim disiplinini kazanmanıza engel olabilir. Üstelik çift sarılı hesap’a kredili mevduat hesabı özelliği de verebiliyorsunuz. Yani eksi bakiye olmanız durumunda bile hesabınızdan faiz cezası ödeme koşuluyla işlem yapabiliyorsunuz. Bilinçsiz bir kullanıcının birikim yapayım derken borca girmesi oldukça olası görünüyor.
Turuncu hesap ve çift sarılı hesap’a vadesiz hesaptan veya kredi kartından talimat vererek düzenli birikim yapma imkanı yok. TEB Marifetli hesap ise talimat vererek birikim yapmanıza imkan tanıyor.