Finansbank altına dayalı yatırım.

Altın fiyatlarının zirve yaptığı şu günlerde altına dayalı yatırım araçlarına da talep oldukça artıyor. Herkes dayanak varlığı altın olan bir yatırım aracının bir yerinden yakalayıp kar etmek için çalıştığı bankadan bir ürün bulma çabası içinde.
Altınla ilgili ürün sunan bankalar arasında Finansbank da bulunuyor. Üstelik yatırım amaçlı ve dayanak varlığı altın olan birden fazla ürüne sahipler. Finansbank’ın müşterilerle temas eden gerek şube, gerekse call center personelinin bu ürünlerle ilgili bilgisinin çok sınırlı, hatta yetersiz olduğunu görüyoruz. Bu söz konusu personelin çok yakın bir tarihe kadar tüketici finansmanı ürünleri ve sigorta satışına yönlendirilmesinden kaynaklanıyor. Bu ürünleri satarken iyi prim kazandıkları için diğer yatırım ürünleri konusunda bilgi sahibi olmamaları onları da çok rahatsız etmiyor. Banka da kredi, kredi kartı ve KMH gibi ürünlerden o kadar iyi para kazanıyor ki, tasarrufa yönelik mevcut ürünler konusunda persoenlin bilgi seviyesinin maalesef çok geride kalmış olması onların da dikkatini çekmemiş. Söz konusu bilgi eksikliğini birinci elden yaşayınca, herhangi bir yanlış yönlendirme ve bilgilendirme olmaması için finansbank’a ait altına dayalı yatırım ve tasarruf ürünlerini merak eden tüketicileri biz bilgilendirelim istedik. Finansbank tarafından sunulan ilk altına dayalı yatırım ürünü GOLDIST veya tam adıyla istanbul GOLD B TİPİ altın borsa yatırım fonu, istanbul gold altın borsa yatırım fonu endeksi’ne bağlı olarak hesaplanıyor. 1 pay GOLDIST altın fiyatına denk geliyor. Dayanak varlığı altın olan yatırım fonlarından farklı olarak bu borsa yatırım fonuyla ilgili alım satımlarınızı İMKB’den seans saatleri içinde herhangi bir aracı kurumdaki yatırım hesabınızdan gerçekleştirebilirsiniz. Altın fiyatlarına dayalı standart yatırım fonlarında ise fiyat günde bir defa belirileniyor. O saati kaçırmanız durumunda işleminiz bir sonraki işlem tarihindeki fiyat üzerinden gerçekleşiyor. GOLDIST aynı hisse senedi gibi alınıp satılıyor ve takası diğer hisse senetleri gibi T+2. Borsa yatırım fonları hakkında daha kapsamlı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
Finansbank biriktiren altın hesabı, banka tarafından 2007 yılının başında çıkartılan “biriktiren hesap” adı altında banka müşterilerine sunulan bir tasarruf ürünün altında yer alan bir alt ürün. Bu hizmet, tüketicilerin düzenli birikim yapmasını sağlayan bir yatırım ürünü. Finansbank’ta açılan bir hesaptan ya da Cardfinans sahipliği olması durumunda kredi kartıyla verilen bir talimatla her ay miktar para yatırılıyor. Yatırılan para, tüketicinin seçtiği biriktiren altın hesabı durumunda finansbank istanbul GOLD B Tipi altın borsa yatırım fonu’nda GOLDIST değerlendiriliyor. Aylık ödenecek tutar olarak en az 150 TL sınırı var. Tüketiciler bu tutarı 50 TL ve kartları şeklinde 5.000 TL’ye kadar artırabilme lüksüne sahipler. Biriktiren altın hesabı’nda ayrıca hesaba ara ödeme yapabilmek de mümkün. 3 yıllık bir vade sınırı olan bu hesaptaki birikmiş olan bakiye vadesi dolduğunda toplu olarak alınabiliyor.
Biriktiren altın hesabı’yla ilgili banka personeli tarafından da tüketicileri bilgilendirirken atlanabilen konulara değinmemiz gerekirse; Biriktiren hesap açabilmek için finansbank’ta bir hesap açmanın yanısıra, yine bir finansbank iştiraki aracı kurum finans yatırım menkul değerler A.Ş’de finansinvest bu amaca yönelik bir yatırım hesabı açmak gerekiyor. Söz konusu yatırım hesabının, otomasyonun kolaylaştırılması açısından sıradan bir yatırım hesabından farklı tanımlarla açılması gerekiyor. hesabın standart bir yatırım hesabı olarak açılması durumunda, çekilen tutarın yatırım hesabına aktarılarak GOLDIST borsa yatırım fonu alınarak nemalandırılmasında sorun çıkabiliyor. Bu yüzden biriktiren altın hesabı açtırmayı düşünürseniz müşteri temsilcinizi uyarmanızı özellikle tavsiye ederiz.