Finansal yatırım ve para biriktirmek.

Finansal okuryazarlık, günlük hayatta, kişinin para kullanımı ve yönetimi bilgiyle değerlendirebilmesi ve etkili karar vermesini sağlayan yeterlilik düzeyidir. Yukarıdaki sorularda olduğu gibi, bu bilgi düzeyi ne kadar düşükse, parayla olan ilişkiniz de o kadar kötü olacaktır.
Kısacası para biriktirmek veya yatırım yapmak istiyorsanız ilk yapmanız gereken şey kendinizi eğitmek olmalı, Faiz nedir, enflasyon nedir, altına yatırım yapılır mı. mortgage nedir, borsadan nasıl para kazanılır gibi soruların cevaplarını rahatlıkla internetten öğrenebilirsiniz. Tek yapmanız gereken bunun için zaman ayırmak.
Bende para biriktirme disiplini yok
“Ben elimde para tutamamıyorum abi, geleni harcıyorum, tüm maaşım kredi kartına gidiyor.”
Sıkça duyduğum cümlelerden bir tanesi de bu. Biliyorum ki bunu söyleyen arkadaşım ben ne kadar “disiplinli ol, bari ay maaşının şu kadarını çek, vadeli hesaba koy, hiç olmazsa enflasyon yüzünden eğer kaybetmesin” diye bir yerimi yırtsam da bunu yapmayacak. hatta birde kazandığı onca paraya rağmen kredi kartı borç zamanında yatırmayı unutup faiz ödeyecek.
Aslında gelen paranın hemen harcamasında kredi kartının rolü çok büyük, çünkü bankada hiç para çekmeden ay sonuna kadar para harcamınıza izin veriyor. Ay sonunda bir bakmışız ki taksitler birikmiş, limit aşılmış, önceki aya ait ödenmemiş borçtan gelen faiz iyice şişmiş şimdi gel de para biriktir.
“Her ay bir çeyrek altın al, dolar al dursun bir kenarda, kumbara al bozuklukları koy” gibi öneriler bile gerçekleştirmesi kolay olmalarına rağmen birikim motivasyonu ve disiplin isterler.