Finans sektörü ve tüm paydaşlar.

Finans sektörünün üstlendiği billinçlendirici rolle tüm paydaşları farkındalık sahibi olmaya yönelterek dönüşümün daha sağlıklı hızlı ve az maliyetli olmasına katkıda bulunacağını dile getiren çakar, “yeşil dönüşüme aracılık eden finans kurumları sundukları ürün ve hizmetlerle tüm kesimleri sürdürülebilirlik konusunda adım atmaya teşvik etmektedir.” diye konuştu. Çakar türk bankacılık sektörünün finansal kaynakların toplanması ve kullandırılmasındaki aracılık işlevinde olduğu gibi iklim risk ve fırsatlarının doğru yönetilmesinde de dünyada ve türkiye’de özel bir role sahip olduğunu, bu nedenle bankaların sorumluluk alanlarındaki konularda sürekli yeni adımların atıldığını bildirdi.
Bu alanda hayata geçirdikleri projelere ilişkin örnekler veren çakar, iklim değişikliği sorunları konusunda yurt içi ve yurt dışında bulunan kurumlar düzenleyici kuruluşlar, üyeler ve reel sektör temsilcileri ile tam bir uyum içerisinde çalıştıklarını söyledi. Çakar yeşil dönüşümün gerçekleşebilmesi için yaptıkları çalışmalardan bahsederek, yeşil finansmanın geliştirilmesine yönelik kredi ve borç mekanizmaları ile iklim risklerinin ölçülmesi ve yönetilmesine ilişkin rehberler hazırladıklarını anlattı. Alpaslan çakar, “Türk bankacılık sektörü, sürdürülebilirlik ilkelerini en erken uygulamaya alan sektörler arasında olmakla birllikte” sürdürülebilirlik odaklı yaklaşımın” önemi arttıkça, bankaların bu alandaki rolü giderek daha da kritik bir hal almaktadır.” değerlendirmesinde bulundu. Çakar türk bankacılık sektörünün bu konuda üzerine düşen görevi ziyadesiyle yerine getireceğinin altını çizdi. Size gelecek konusunda çok iyimser olduğumu söylemek için buradayım Uluslararası finans enstitüsü IFF başkanı ve genel müdürü tim adams da forumun kültürler ve nesiller arasında köprü kuran istanbul gibi bir şehirde düzenlendiğini ve türkiye’nin dinamik bir finans sektörüne sahip olduğunu söyledi. Adams, istanbul’un küresel ekonomi ve küresel finans sisteminde önemli bir rol oynadığını dile getirdi.
Türkiye’de ekonominin iyiye gittiğini ve ekonomik görünümün parlak olduğunu aktaran adams, “türkiye’de yükseliş var. Bence önünüzde harika bir gelecek var. Öyle düşünmeseydim burada olmazdım. Size gelecek konusunda çok iyimser olduğumu söylemek için buradayım.” ifadelerini kullandı.
Adams, Türkiye’de ekonomik faaliyetlerinin hızının dikkat çekici olduğuna işaret ederek, “Finans sektörü de enerji sektörü gibi bu büyümenin inanılmaz bir itici gücü. Nispeten mütevazı başta doğalgaz olmak üzere fosil yakıtlar için çok önemli bir geçiş güzergahına hizmet ediyor ve bölgede temiz enerji merkezi olma potansiyeline sahip” şeklinde konuştu.