Finans bülteni aboneliği ve yatırım.

Eğer listenize maliyetleri de eklerseniz, istediğinizi gerçekleştirmek için daha ne kadar yolunuz olduğunu görme imkanı bulursunuz ve birbirleriyle karşılaştırma şansınız olur. Eğer hergün öğle yemeği dışarıda yemeyi bırakırsınız hayalinizdeki tatile ne kadar erken çıkabilirsiniz ? eğer bunun cevabı şubat yerine ağustos ise belki de dışarıda yemeye devam edebilirsiniz. Öte yandan üç yıl sonrası yerine bir sene sonra tatile çıkabiliyorsanız, belki de bu öğle yemekleri sizin için gerçekten olması gerekenden daha fazla büyük masraftır.
Bu listeleri hazırlamak aynı zamanda eğlencelidir de. Eşimle birlikte yerel bir parktan bir bahçe kiralamayı planlamayı düşünüyorduk ve sıra liste hazırlamaya geldi. Bu oldukça küçük bir istekti, kira olarak nisan’dan ekim’e kadar sadece 20 dolar verecektik, ama planlanması gereken çok şey vardı. Burada ne yetiştirdiğimizi araştırmak ve daha sonra da bulduklarımızı ne yetiştirmek ve ne yemek istediklerimizde eşleştirmeniz gerekti. Ayrıca birkaç alet, biraz tohum ve fide aldık. Şimdi sıra bahçe işleriyle ilgili kitap okumaya geldi.
Bu listeleri sizin doğanıza göre sürekli değişebilir. Ya da bazen yıllarca hiç değişmeden kalabilirler. Kısa bir süre önce üniversitedeki son senemde hazırlamış olduğum bir listeye rastladım. O sıralar sadece para ve yatırım ile ilgileniyordum ve listedeki maddelerden biri de pahalı bir finans bülteni aboneliğiydi. Bu isteğimi gerçekleştirdiğimi hatırlıyorum. Bu bültendeki makaleleri 80’lerin başlarında defalarca okudum. Bu benim için gerçekleştirdiğimde çok memnun olduğum ve beni tatmin eden bir istekti. Aslında bu makalelerden öğrendiklerim benim şu an bu yazıda bahsettiklerime ışık tutuyor. Ayrıca bu listede uzun zamandır unuttuğum istekler de vardı. Bu isteklerin bazılarını gerçekleştirmiştim ancak bu yüzden bir tatmin duygusu hissetiğimi hatırlamıyorum. Bazı isteklerimi ise en üst sıralara koymama rağmen gerçekleştirmiştim. Uzun lafın kısası eski listelerine bakmak, şu anki listenizde ilk sıraya koyduğunuz şeyin doğru karar olup olmadığını anlamanız için bir bakış açısı verir. Bu sizin planınız, onu istediğiniz gibi kullanın. Belki listenin başına diğerlerini eleyecek gerçekten büyük bir madde koymak isterseniz, bir spor araba, iki senelik bir tatil, göl kenarında bir kulübe Belki de listenizi irili ufaklı bir çok istek koyarsınız. Belki biri küçük isteklerden, diğeri büyük isteklerinizden oluşan iki liste yapmak istersiniz. Nasıl hazırlarsanız hazırlayın bu listenin sizin bütçenizi desteklemek için olduğunu unutmayın.