Fibabanka atağa kalktı.

2013 yılında 40’a yakın şube açarak, sektörde ağırlığını artırmaya başlayan Fibabanka, kağıthane’deki yeni operasyon merkeziyle rekabette “hız” farkı ile öne çıkmaya hazırlanıyor. Büyük bankalarla rekabette çabuk hareket etme faktörüne dikkat çeken bilgi işlemden sorumlu genel müdür yardımcısı adem aykın “Şube müdürlerimiz kredi kullandırma iznine sahip. Kurduğumuz altyapı ile müşteri ziyaretinde karar verip, genel merkeze aktarmadan kredi kullandırabiliyoruz. Geçen yıl 3 ticari krediden birini bu şekilde kullandırdık. Şubelerimizde sıramatik bulunmuyor. Geçen yıl 3 ticari krediden birini bu şekilde kullandırdık. Şubelerimizde sıramatik bulunmuyor. Çağrı merkezimizde ise beklenenden işinizi halledebiliyorsunuz. Bu hızımızla sektörlere ayrışıyoruz” diye konuştu.
Operasyondan sorumlu genel müdür yardımcısı esra osmanağaoğlu ve bilgi işlemden sorumlu genel müdür yardımcısı adem aykın, 35 milyon lira yatırımla yeni taşındıkları kağıthane’deki ofishane binasında dünya’nın sorularını yanıtladı. Fiba holding’in kurucu hüsnü özyeğin’in finansbank’ı sattıktan sonra kurduğu fibabanka millenium bank’ı 18 şubesi ile 2011’de devralmıştı. 2013 sonunda şube sayısını 63’ü çıkaran banka büyümeyi teknoloji yatırımı ile sağlamayı hedefliyor. Mobil kredi uygulamaları microsoft’a ders oldu. Türkiye’nin en genç bankası olmalarına rağmen uzun yıllardır birlikte çalışan bir yönetim ekibine sahip olduklarını bildiren adem aykın, “şu an fibabanka’da çalışan ekip ilk olarak finansbank’ta bir araya gelmişti ve altyapıyı hazırlamıştı. Daha sonra rusya’yı kurduk. Şimdi de fibabanka’yız. Millenium’un altyapısını ömrünü doldurmuştu. İlk yıl sıfırdan bir altyapı kurduk, bir yandan da kendi bünyesinde geliştirdiğimizi bankacılık yazılımını da türkiye’deki mevzuatlara uygun hale getirdik.” dedi. Bankanın mobil kredilerinin microsoft’ta case study olduğunu anlatan aykın ” geçem yıl ticari kredilerin yüzde 33’ünü mobil olarak kullandırdık. Bu çalışmamız microsoft’ta başarı öyküsü olarak yayınlandı. Personelimiz tabletleriyle şubelerdeki bilgisayarlarla yaptıkları her işlemi yapabiliyorlar.
Satış temsilcimiz her hangi bir müşteri ziyaretindeyken bilgisayarlarla yaptıkları her işlemi yapabiliyorlar.
Gerekli belgelerin fotoğrafı çekilip merkezdeki kredi direktörlerinin önüne düşüyor ve hemen orada başvuru sonuçlanıyor.” diye konuştu.
Küçük banka olmanın avantajlarını sonuna kadar kullandıklarını kaydeden aykın, “Bankalar çok büyüdüğü için müşteriler artık mağdur olmaya başladı. Çağrı merkezlerini aradığınızda, bir sürü sıkıntı yaşıyorsunuz.
Sıra yüzünden kimse şubeye gitmek istemiyor. Bizim çağrı merkezimizde bekleme sırası yok. Şubeye gittiğinizde sıra beklemiyorsunuz. Başka bankalarda şube personeline telefonla ulaşamazsınız.
Yarım saat beklersiniz sonra kapanır telefon. Biz de böyle sorunlar yok. Büyük bankaların müşteriyi iyi analiz etmediklerini düşünüyorum. Bütün işler müşteri temsilcisinin tanıdığı kişiler üzerinden iyi analiz etmediklerini düşünüyorum. Bütün işler müşteri temsilcisinin tanıdığı kişiler üzerinden dönüyor. İki bankadan kredi kartınız var ancak sizi birini daha çok kullanıyorsunuz diyelim. Az kullanılan kartın bankasının sizi hemen araması lazım. Bunları sistemden takip edebiliyorsunuz.
Ama artık müşteri sayısı çok yüksek olduğu için ya buna tenezzül edilmiyor ya da göremiyorlar.
Bunlar bizim için avantaj” dedi.
Kadronun yarısı ilk kez bankacılık yapıyor.