Fed yetkilisinin yorumları faiz indirimi olmayacağına işaret ediyor.

Minneapolis fed başkanı nell kashkari’nin yorumlarıyla perşembe günü wall street’teki yaşanan ani düşüşün ardından asya piyasaları temkinli bir cuma gününe hazırlanıyor. Kashkari’nin faiz indirimlerinden bu yıl gerçekleşmeyebileceğini belirtmesi S&P 500’ün neredeyse iki ay içerisindeki en önemli kaybını yaşamasına yol açtı. Wall street’teki olumsuz havaya rağmen asya hisse senetleri kayda değer bir direnç göstererek iki aydan bu yana ilk kez üç günlük bir kayıp serisinden kaçındı. Bu istikrar önemli ABD japonya ve küresel endesklerin performansıyla tezat oluşturuyor.
Jeopolitik alanda yaşanan gerilimler de piyasalar üzerinde etkili oluyor. Başkan joe biden’ın gazze’deki sivillerin ve yardım çalışanlarının korunması konusunda ABD’nin israil’e yönelik tutumunda olası bir değişikliğe ilişikin son açıklamaları yatırımcılar için temkinli bir zemin yaratıyor.
Cuma günü için bölgesel ekonomik takvim, piyasa yönlerini etkileyebilecek birkaç olayla yoğun. Bunlar arasında filipinler ve tayland’dan enflasyon raporları, avustralya ticaret verileri, japon hane halkı harcama rakamları ve hindistan merkez bankası’nın politika toplantısı yer alıyor. Çin’de ABD hazine bakanı janet yellen’ın çinli yetkililerle ticaret gerilimlerine odaklanan görüşmelerde bulunacağı ziyaret dikkat çekiyor. Yellen’in hem dünya hem de çin için zararlı olarak gördüğü küresel piyasanın çin mallarının akışını absorbe etme kapasitesine ilişkin endişelere değinmesi bekleniyor.
Çin para birimi, offshore dolar yuan kurunun merkez bankasının günlük bant üst sınırını art arda on gün boyunca aşmasıyla mercek altında. Onshore eşdeğeri de bu eşiğe yaklaşıyor. Bu arada, yen alışılmadık bir istikrar dönemi yaşıyor, ancak piyasa katılımcıları japonya’nın olası müdahalesine karşı tetikte olmaya devam ediyor. Japonya merkez bankası başkanı kazuo ueda kur dalgalanmalarından kaynaklanan enflasyonist baskıların ortaya çıkması halinde daha fazla faiz artırımına gidilebileceğini ima etti.
Hindistan merkez bankası’nın politika kararı, reuters anketine katılan 56 ekonomistin tamamının tahmin ettiği gibi repo oranının %6,50’de kalması beklentisiyle asya’da öne çıkan bir konu. İlk faiz indiriminin zamanlamasına ilişkin görüşler farklılık gösterirken bazıları bunun önümüzdeki çeyrek kadar erken olacağını tahmin ederken, diğerleri yıl içinde veya sonrasında olacağını öngörüyor.