FED yetkilileri enflasyon eğilimlerine ilişkin endişelerini dile getirdi.

Federal rezerv politika yapıcıları kısa bir süre önce enflasyondaki ilerlemenin duraklayabileceğine dair endişelerini dile getirerek, yükselen fiyatları kontrol altına almak için daha uzun süreli sıkı para politikasına ihtiyaç duyulduğunu öne sürdüler. FED’in 19-20 mart tarihli toplantı tutanakları yetkililerin yüksek enflasyonun %2’lik hedefe doğru sürdürülebilir bir şekilde ilerlediğine dair güvenlerini artırmadığını belirttiler. Çarşamba günü açıklanan tüketici fiyat endeksi TÜFE verileri, enflasyonda beklenmedik bir hızlanma olduğunu göstererek bu endişelerini daha da artırdı. Şubat ayında %3,2 olan yıllık TÜFE oranı mart ayında %3,5’e yükseldi. Volatil gıda ve enerji fiyatlarının hariç tutulduğu çekirdek oran ise değişmeyerek %3,8’e kalmıştır.
Bazı göstergelerin işaret ettiği güçlü ekonomik ivmeye rağmen, hayal kırıklığı yaratan enflasyon verileri, Fed yetkililerinin faiz indirimlerini değerlendirmeden önce enflasyondaki düşüşün devam ettiğine dair daha fazla güvence istemelerine yol açtı. Fed yüksek enflasyonla mücadele etmek için mart 2022’den bu yana politika faizini toplam 5,25 yüzde puan artırdı.
Politika yapıcılar uzun bir süre boyunca çok sıkı bir para politikasını sürdürmek ya da çok erken gevşemek ve enflasyonu %2’lik hedefe geri getirmemekten hangisinin daha büyük bir risk olduğu konusunda bir tartışma içinde. Bazı yetkililer konut enflasyonu gibi faktörlerin azalmaya başlayacağına ve verimlilik artışlarının enflasyon düşerken güçlü büyümeyi destekleyebileceğine inanıyor.
Bununla birlikte, tutanaklar bazı yetkililerin mevcut fed politikasının gereğinden daha az kısıtlayıcı olabileceğinden potansiyel olarak toplam talebi körükleyebileceğinden ve enflasyon üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturabileceğinden endişe duydukları da vurgulanmıştır. Bu bakış açısı daha fazla faiz artışını haklı çıkarabilir. Halihazırda fed’in gösterge gecelik faiz oranı aralığında olup, geçen yılın temmuz ayından bu yana değişmemiştir. Faiz oranındaki olası değişikliklerin görüşüleceği bir sonraki toplantının 30 nisan 1 mayıs tarihleri arasında yapılması planlanıyor.
Son tüfe verilerinin değiştirerek, bunun haziran yerine eylül ayında gerçekleşmesini beklemeye başladılar. Ayrıca tutanaklar fed yetkililerinin çoğunluğunun, merkez bankasının elindeki büyük hazine tahvilleri ve ipoteğe dayalı menkul kıymetlerin çıkışını yavaşlatmanın akıllıca olacağına inandığını gösterdi.
Bu hamle fed’in bilançosunu yönetme yaklaşımında bir değişiklik olacaktır.